Lyžiarske strediská, hotely a ďalšie prevádzky v týchto strediskách ostávajú otvorené, avšak za sprísnených podmienok, ktoré Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR dohodlo s konzíliom odborníkov.
Minister dopravy Andrej Doležal zdôraznil ešte minulý týždeň, že toto opatrenie nie je len o Donovaloch. „Toto je o desiatkach vlekov a lanovkách, ktoré sú po celom Slovensku.
Prísnejšie opatrenia pri zimných športoch
Od pondelka sa sprísnili podmienky pre hotely, vleky a lanovky. Od návštevníkov sa vyžaduje negatívny test na ochorenie COVID-19. Zmeny priniesla vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Návštevníci stredísk nad desať rokov potrebujú negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako 72 hodín, v lanovkovej kabínke môže byť len jedna osoba, prípadne členovia jednej domácnosti. Návštevníci hotelov musia mať takisto negatívne testy, zároveň nie je umožnené stravovanie v spoločných priestoroch. Prevádzkovatelia tiež musia vo zvýšenej miere zabezpečiť čistotu, upratovanie a dezinfekciu priestorov.
Mikas neodporúča navštevovať bufety
Slovensko je podľa ministra dopravy Andreja Doležala jedinou krajinou, ktorá povoľuje zimné strediská a hotely iba s testom. To, aby na lanovke boli len ľudia s negatívnym testom, je podľa neho na zodpovednosti strediska. Dúfa, že pomoc cestovnému ruchu sa zrealizuje ešte tento rok.
Nové podmienky, za ktorých môžu byť hotely a strediská otvorené, sú prísnejšie, ale podľa Doležala sú odozvy od hotelierov pozitívne. Z rokovaní s nimi totiž vyplynulo, že je oveľa horšie, ak sú návštevníci zimných stredísk zatvorení v chatách a apartmánoch, ktoré sú extrémne „vybookované“, pričom pri nich neexistujú žiadne extra pravidlá.
Ako spresnil hlavný hygienik Ján Mikas, chaty sa kontrolovať síce nedajú, ak však niekto bude chcieť ísť lyžovať, tam sa už bude musieť preukázať testom. Na otázku, ako to bude s lyžiarmi, ktorí si chcú dopriať týždňovú lyžovačku, Mikas odpovedal, že sa budú musieť každých 72 hodín tým pádom znovu otestovať. Mobilné odberové miesta si budú môcť zriadiť aj samotné strediská, lanovkári či hotelieri. Wellness v hoteloch bude musieť ostať naďalej zatvorený. Epidemiológovia zároveň neodporúčajú navštevovať bufety v lyžiarskych strediskách.
Schéma pomoci pre cestovný ruch je vo finále, podľa jeho slov z konca minulého týždňa vie rezort spustiť pomoc do 200 000 eur na žiadateľa. Pomoc chce spustiť ešte tento rok, situáciu v tomto segmente označil za katastrofálnu. Na pomoc cestovnému ruchu by nateraz malo ísť 100 miliónov eur.
Zimná sezóna bude skôr o prežití, aj to sa týka len časti podnikov a zamestnávateľov, ktorí sa nachádzajú v zimných strediskách, uviedol pre TASR prezident Zväzu cestovného ruchu (ZCR) SR Marek Harbuľák s tým, že od zimy nemajú veľké očakávania. Rezervácie v hoteloch sú zatiaľ minimálne.
Nahlásiť chybu v článku