Ochrancovia prírody uprostred austrálskeho vnútrozemia našli mimoriadne vzácneho cicavca. Vakokrta, ktorého doteraz videlo len veľmi málo ľudí, sa im podarilo dokonca i vyfotografovať.
Ako informuje CNN Prima News, vakokrt, známy tiež ako kakarratula, svojím vzhľadom pripomína krtka. Žije v najodľahlejších častiach zeme, a preto doteraz nie je jasné, koľko jedincov sa po nej pohybuje. Človeku sa ukáže v priemere raz za desať rokov.
Drobné a vzácne zvieratká
Kakarratul je veľký asi ako ľudská dlaň, má hodvábne žlté chlpy, chýbajú mu oči, má zakrpatený chvostík a jeho končatiny pripomínajú plutvy.
Tieto drobné zvieratká žijú izolované v púšťach a na povrchu zeme trávia len veľmi málo času. „Dalo by sa povedať, že plávajú v piesku, takže ich hlavnou prieskumnou technikou je hĺbenie priekop a kanálov, v ktorých si vytvárajú svoje nory,“ hovorí o ich živote odborník na púštnu faunu Gareth Catt.
Konkrétny živočích, ktorého sa podarilo vyfotografovať, bol zahliadnutý na Veľkej piesočnej púšti domorodými obyvateľmi a strážcami prírody. „Neuveriteľná správa! Strážcovia narazili na ďalšieho nedostihnuteľného kakarratula,“ napísala na svoj facebook organizácia Kanyirninpa Jukurrpa.
Ako uviedla riaditeľka Zan King, jeho zachytenie vyvolalo obrovské vzrušenie. „Všetci sa už nemôžu dočkať, kým sa vrátia domov, aby to povedali rodinám a ukázali fotky malým deťom, pretože máme veľké množstvo mladých rangerov, ktorí sa tešia na to, kým vyrastú a stanú sa rangermi,“ povedala.
Nahlásiť chybu v článku