Foto: Unsplash

Vedci nevedia, ako vírus zastaviť ani ako proti nemu bojovať.

Podmorský svet tvorí jeden veľký pestrý ekosystém. Ten je však zároveň aj veľmi krehký. Po tom, ako pandémia zničila a zahubila populáciu ježoviek v Červenom mori, rozšírila sa aj do ďalších častí Indického oceánu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa izraelských vedcov ide o rozšírený nebezpečný patogén, ktorý môže dosiahnuť aj celosvetové rozmery. Tento druh ježoviek pritom chráni koralové útesy a ich ohrozenie môže pre budúcnosť svetových oceánov znamenať veľké nebezpečenstvo, píše CNN Prima News.

Môže to znamenať katastrofu

Pandémiu po prvýkrát zachytili vedci pred rokom v Akabskom zálive v Červenom mori. Patogén sa im podarilo identifikovať, spájajú ho s rozsiahlym hynutím ježoviek v Červenom mori, v blízkosti Arabského polostrova, ale tiež aj vo vzdialenej oblasti pri ostrove Réunion, východne od Madagaskaru.

Okrem iného sa zistilo, že patogén je natoľko agresívny, že zabíja rýchlo a efektívne. Kolónie ježoviek môže zničiť v priebehu len dvoch dní.

Práve táto rýchlosť spôsobuje vedcom obavy. Je veľmi ťažké zistiť, koľko jedincov uhynulo a hynie.

Aktuálne to vyzerá tak, že pandémia sa šíri smerom na východ – do tropických vôd Tichého oceánu známych ako Koralový trojuholník, ktorý leží medzi juhovýchodnou Áziou a austrálskym Veľkým bariérovým útesom.

Úlohou ježoviek, okrem iného, pritom je pôsobiť ako „kosačky“, ktoré koralové útesy ošetrujú, odstraňujú z nich riasy, ktoré bránia prístupu slnečného svetla ku koralom.

Odborníci momentálne nepoznajú žiadny spôsob, ktorý by mohol postup choroby zastaviť. Jednou z možností je ale vytvoriť izolovanú populáciu ježoviek, a tie potom na napadnutých miestach opäť vysadiť.

Uložiť článok

Najnovšie články