Ak hľadať život v našej slnečnej sústave, tak na mesiaci Jupitera s názvom Európa. Zhodujú sa na tom vedci z amerického národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v novej štúdii, ktorej výsledky predstavili počas virtuálnej konferencie Goldschmidt.
Nový model výskumníkov z NASA ukazuje, že podpovrchový oceán mesiaca Európa má podmienky podporujúce život, informujú vedci v tlačovej správe z konferencie Goldschmidt, kde po prvýkrát prezentovali závery doposiaľ nepublikovanej vedeckej štúdie.
Oceán môže byť obývateľný
Európa je jedným z najväčších mesiacov v našej slnečnej sústave. Existenciu podpovrchového oceánu na mesiaci Jupitera ukázali prelety sond Voyager a Galileo, nejasný však bol pôvod a zloženie tejto vodnej štruktúry. V najnovšom modeli vedci z NASA informujú, že oceán pod ľadovou škrupinou Európy môže podporovať život. Vytvorený by mohol byť podľa najnovších zistení rozpadom vody obsahujúcich minerály v dôsledku prílivových síl alebo rádioaktívneho rozkladu.
Najnovšie zistenia vedci z NASA prinášajú po detailnej analýze a modelovaní dát, ktoré počas svojho preletu zhromaždila sonda Galileo. „Dokázali sme namodelovať zloženie a fyzikálne vlastnosti jadra, silikátovej vrstvy aj podpovrchového oceánu Európy,“ hovorí v tlačovej správe Mohit Melwani Daswani z NASA.
Vedci modelovaním zistili, že oceán pod povrchom Európy, ale aj ďalšie podobné oceánske svety boli s najväčšou pravdepodobnosťou vytvorené metamorfizmom. Oceány podľa modelov vznikli rozpadom veľkého množstva minerálov obsahujúcich vodu v dôsledku vysokých teplôt a tlaku počas rádioaktívneho rozpadu či činnosťou prílivových vĺn.
Vedci tiež zistili, že v minulosti bol podpovrchový oceán na Európe pravdepodobne mierne kyslý a obsahoval vysoké koncentrácie oxidu uhličitého, vápnika a síry. Nové simulácie doplnené o údaje z Hubbleovho teleskopu však ukazujú, že oceán je v súčasnosti bohatý skôr na chlór. „Inými slovami, zloženie podpovrchového oceánu sa podobá oceánom na Zemi. Veríme, že oceán na Európe by mohol byť pre život obývateľný,“ komentuje nové zistenia Daswani.
Odpoveď dostaneme o pár rokov
Podľa vedcov z NASA je tak mesiac Európa miestom s najvyššími šancami na nájdenie života v našej slnečnej sústave. Už v roku 2024 má pritom odštartovať misia Europa Clipper úradu NASA, ktorej cieľom je detailne preskúmať najväčší mesiac Jupitera. Všeobecne sa verí, že misia už v druhej polovici tohto desaťročia prinesie odpoveď na mimoriadne zaujímavú otázku ohľadom existencie života na Európe.
Nahlásiť chybu v článku