Školský atlas sveta držal v rukách každý z nás. Pamätáte sa, ako sme sa tešili, keď sme v ňom našli Slovensko? Svet by nás však nikdy nemal prestávať fascinovať. Je smutné, keď vyrastieme z detskej zvedavosti. Ak máte radi netradičný pohľad na našu planétu, (ktorá je navzdory všetkým predpokladom stále guľatá), pozrite sa na jedinečné mapy, ktoré vám ukážu súbor tektonických máp. Práve tie totiž vytvorili charakteristický tvar našej Zeme.
To najdôležitejšie je ľudskému oku neviditeľné. A to platí aj v prípade tektonických platní. Určite viete, že najväčšia z nich, Euroázijská, nosí na chrbte aj nás. Postupom vekov sa presúvajú, a práve oni môžu za vznik (veľ)hôr, zemetrasenia či vulkány. Fascinovali už nejedného vedca. A to viedlo k vytvoreniu jedinečného atlasu The Atlas of Underword (Atlas podmorského sveta), ktorý zachytáva 94 tektonických platní. Určite zaujme nielen odborné kruhy, ale i širokú laickú verejnosť. Uvidíme v nich všetky hlavné platne, malé platne, mikroplatne, ktoré sú súčasťou litosféry.
Komplexný pohľad na svet pod vodou
Tím holandských vedcov u Utrechtskej univerzity odviedol naozaj skvelú prácu. Okrem máp vytvoril aj databázu, v ktorej sa môžete dozvedieť všetko o každej subdukovanej doske na Zemi. Dokonca medzi nimi nájdeme tie, ktoré už dávno upadli do zabudnutia. Toto jedinečné vizuálne dielo sa tvorilo síce neuveriteľných 17 rokov, ale výsledok rozhodne stojí za to. Vedci chcú vzbudiť záujem o geológiu aj u vekových skupín, ktoré tento predmet vnímajú len ako nutné zlo, avšak môže to byť aj inak.
Na stránke si môžete pozrieť jednotlivé litosferické platne rozdelené podľa názvu, lokality, veku či hĺbky. A je to naozaj viac než zaujímavé. Kedysi sme boli súčasťou superkontinentu, tzv. Pangey, z ktorej v priebehu 300 miliónov rokov vznikli jednotlivé kontinenty. Práve preto v súčasnosti vyzerajú kontinenty ako skladačky jedného veľkého svetového „puzzle.“
Mapy umožnia predvídať prírodné kataklyzmy na našej planéte
Treba však poznamenať, že The Atlas of Underword nie je len vizuálnou hračkou. Je to nevyhnutný nástroj na pozorovanie tektonických pohybov litosférických dosiek, ktoré majú na svedomí čoraz viac stupňujúcu sa sopečnú činnosť, zemetrasenia či z nich vyplývajúce tsunami. Vedci už zaznamenali viaceré anomálie, ktorým sa oplatí venovať pozornosť.
Anomálie v Himalájach (tmavomodré fragmenty sú pravdepodobne úlomky starých litosférických dosiek)
Skryté tektonické dosky vedci odhalili pomocou seizmológie. Primárne vlny sa rýchlejšie pohybovali v chladnejších materiáloch ako v horúcich, čiastočne roztavených materiálov, zatiaľ čo sekundárne vlny prechádzali iba cez pevné látky. Práve tieto vlny pomohli vedcom vytvorenie atlasu sveta pod morom.
Wichitova anomália, ktorá má na svedomí tzv. Veľké umieranie, najhoršie masové vyhynutie v dejinách Zeme
Tento atlas je obrovskou pomocou pre vedecký svet. Veríme, že aj on pomôže predpokladať zemetrasenia či zvýšenú aktivitu vulkánov, a tým včas zabezpečiť nevyhnutné opatrenia.
atlas-of-the-underworld.org, iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku