Len pred pár týždňami internet obleteli fotografie obrovských pavúkov, ktoré u seba doma našla jedna austrálska rodina. Mnohí považovali fotografie za výmysel, no tí, ktorých pavúky rôznych druhov fascinujú, vedia, že boli skutočné. To napokon potvrdzuje aj nedávno zverejnené video. Prečo sa však pavúky vo veľkých množstvách v austrálskych domovoch vôbec objavujú?
Zrejme aj vás pri pohľade na množstvo obrovských pavúkov zmrazí. Skutočne totiž nejde o nič príjemné a predstava, že by sme niečo podobné objavili aj v našich domovoch, je pre nás priam hrôzostrašná. V Austrálii však nejde o nič nezvyčajné a podobné pavúčie návštevy tam majú prakticky na dennom poriadku. Nie je preto prekvapením, že Austrálčania sú už na obrovské pavúky vo svojich domovoch a v takýchto množstvách zvyknutí, píše web Science Alert.
To, čo mnohých zrejme nemálo zaujíma, je vysvetlenie, prečo sa vôbec tieto pavúky v domovoch ľudí usídľujú. Celú vec sa preto rozhodli ozrejmiť zvedavej verejnosti odborníci.
Skrývajú sa pred vlhkom
Za všetko môže aktuálne počasie na austrálskom kontinente. Letné počasie je obdobím, kedy sa tieto pavúky, patriace do čeľade maloočkovitých, rozmnožujú. No a keďže zvyčajne ich typickými príbytkami bývajú miesta pod uvoľnenou kôrou stromov a tých nie je vždy dostatok, hľadajú si iné domovy. Tými sú častokrát práve ľudské príbytky, ktoré im poskytujú množstvo pohodlia. Nielen však preto, že pavúky nevedia nájsť vhodné obydlie v prírode.
So, for everyone saying it's Photoshopped, here is her actual video. pic.twitter.com/2Zcro0nra7
— 💧 Petie R 🇦🇺🌟🦄🌱🌈🌏 (@PrinPeta) January 28, 2021
Nedávny front nízkeho tlaku po niekoľkých dňoch vysokých horúčav priniesol do Austrálie početné zrážky a vlhkosť. A to austrálske pavúky, známe aj pod pomenovaním „huntsman spiders“, donútilo nájsť si bezpečnejšie útočisko, keďže vlhkosť a prílišné teplo nie je ich „pravým orechovým“. Domy ľudí poskytujú rôzne bezpečné zákutia, kam sa môžu pavúky ukryť a samičky tam môžu naklásť vajíčka.
Malí kanibali
Nízky tlakový front je však zároveň aj spúšťačom, po ktorom sa pavúky z nakladených vajíčok liahnu, pričom jeden vaječný vak nakladený samicou môže v sebe ukrývať aj stovku malých jedincov. A práve to spôsobuje zamorenie, s ktorým sa následne Austrálčania chvália na sociálnch sieťach.
Ako však uviedla arachnologička Lizzie Lowe z univerzity v austrálskom Macquarie, množstvo pavúčich mláďat sa postupne znižuje, vzhľadom na to, že tento druh pavúkov má aj kanibalistické sklony a v prípade nedostatku potravy sa navzájom konzumujú. Pre ľudí sú však neškodné a jediná nepríjemnosť, ktorá im hrozí, je zamorenie ich príbytkov.
Nahlásiť chybu v článku