Keď sa povie kryštály, ľudia si zvyčajne predstavia priezračné alebo farebné minerály. Existujú však aj celkom iné, časové kryštály (z angl. time crystals), ktoré sú predmetom výskumu mnohých fyzikov. Koncom minulého roka sa po svete pohybovali viaceré správy a špekulácie o tom, že vedci už tušia ako časové kryštály vytvoriť. Až teraz, začiatkom roku 2017, však môžeme konečne povedať, že vedcom sa tento kúsok konečne podaril a pomocou časových kryštálov vytvorili novú hmotu.
Časové kryštály
Časové kryštály sú podivné štruktúry, ktoré svojim priestorovým rozmiestneným skutočne nápadne pripomínajú atómovú štruktúru kryštálu, a práve preto boli tak aj pomenované. Na rozdiel od všetkého, čo poznáme, nie sú tieto kryštály periodické len v priestore, ale aj v čase. Táto predstava sa zdá byť možno trošku bizarná a do pozornosti sa dostala v roku 2012, keď časové kryštály v podstate vymyslel extravagantný fyzik Frank Wilczek z amerického MIT. Dnes však vedci svet šokujú, keď potvrdili, že vedia ako časové kryštály vytvoriť, čím sa im v podstate podarí vytvoriť celkom nový druh hmoty.
Vytvorenie časových kryštálov
Od roku 2012, kedy Frank Wilczek šokoval vedeckú komunitu svojou ideou o časových kryštáloch prešlo po ich skutočné vytvorenie len necelých 5 rokov. Po uverejnení jeho práce v roku 2012 si Wilczekova teória okamžite našla mnoho vedeckých priaznivcov. V roku 2016 dva nezávislé vedecké tímy z Princetonu a Kalifornskej univerzity v Santa Barbare skutočne potvrdili teoretickú existenciu časových kryštálov. Netrvalo dlho a rok 2017 prináša jeden z najväčších vedeckých objavov za posledné obdobie. Autorom vedeckého prelomu je Norman Yao z Kalifornskej univerzity v Berkeley.
Norman Yao len pred pár dňami uverejnil vo významnom vedeckom časopise Physical Review Letters prácu, v ktorej popisuje ako časové kryštály vytvoriť, ako budú vlastne vyzerať a ako ich nakoniec zmerať. Na jeho prácu okamžite zareagovali dva vedecké tímy z Marylandskej a Harvardskej univerzity. Nezávisle na sebe sa im podarilo vytvoriť skutočný časový kryštál, pričom využili mierne odlišné postupy. A práve to je pre svet vedy najšokujúcejšia správa. Dva odlišné postupy, ktoré viedli k úspešnému záveru potvrdzujú, že časové kryštály nie sú len akýmsi „výmyslom“, ktorý je reálny len pri špecifických laboratórnych podmienkach, ale skutočne ide novú a plnohodnotnú formu hmoty.
Načo je to celé dobré?
Ak sa pýtate práve túto otázku pokúsime sa vám na ňu čo najlepšie odpovedať. V prvom rade ide o veľmi významný vedecký objav a dôkaz, že ľudstvo nebolo vo svojom vývoji nikdy tak dokonalé, ako dnes. Predstavte si, že s ideou o časových kryštáloch prišiel pred 5 rokmi jeden vedec. Za pár rokov však iní vedci dokázali jeho ideu pretvoriť do reality. Ako uvádza český vedecký portál OSEL.cz, časové kryštály by sa mohli v budúcnosti stať základom dokonalých počítačových pamätí, ktoré by našli využitie v kvantových počítačoch budúcnosti.
interez.sk (Lukáš M.), sciencealert.com, news.berkeley.edu
Nahlásiť chybu v článku