foto: ebiomedicine

Deti narodené s nevyvinutou ušnicou dostali darček, ktorý im bude slúžiť do konca života. Je ním kompatibilné ucho.

Mikrócia patrí medzi vrodené vývojové vady ušnice, ktoré vedia skomplikovať život. Pre jedno dieťa však tieto problémy budú čoskoro minulosťou. Skupine vedcov sa podarilo vytvoriť kompletné ucho, pričom pri kultivácii použili bunky z chrupavky. To, že sa nové ucho ujalo a začalo rásť, je pre regeneratívnu vedu obrovským úspechom. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Deti trpiace mikróciou majú nielenže zhoršený sluch z dôvodu nedostatočného vývinu ucha, ale ani v prípade zhoršeného zraku nemôžu nosiť okuliare. Plastická chirurgia už dlhšiu dobu skúšala tento problém vyriešiť rôznymi prístupmi. Malú ušnicu nahrádzali syntetickým uchom či uchom, ktorého bunky pochádzali z rebra dieťaťa. Ani jeden z týchto spôsobov sa nezdal dostatočne účinný. Pred pár dňami však tím čínskych vedcov publikoval výsledky, ktoré poukazujú na jednoznačný úspech regeneratívnej medicíny.

Nová nádej pre mnohé deti

ebiomedicine

V podmienkach in vitro vypestovali ucho, ktorého bunky pochádzali z chrupavky zdravého ucha dieťaťa. Experimentálnu liečbu podstúpilo celkovo 5 malých pacientov, pričom u prvého dieťaťa, ktorému naočkovali ucho pred 30 mesiacmi, je viditeľný ohromný pokrok. Telo nové ucho prijalo.

Ako vidno na obrázku, ktorý zachytáva časové obdobie 30 mesiacov. sa u malého chlapca sa nevyskytli žiadne problémy. Samotný proces experimentálnej liečby pozostával z viacerých krokov. Lekári najprv urobili scan zdravého ucha, ktoré obrátili zrkadlovo a jeho model vytlačili na 3D tlačiarni využitím biologicky odbúrateľných materiálov. Do drobných otvorov na uchu boli naočkované bunky z chrupavky zdravého ucha. Počas troch mesiacov bunky z chrupavky začali intenzívne rásť, pričom model vytlačený na tlačiarni sa začal rozpadať. Po tom, čo bol ukončený tento proces, nové ucho vypestované v skúmavke počas operácie transplantovali k uchu príjemcu. Po operácii telo nové ucho prijalo, čo je pre lekárov obrovským úspechom.

Všetko to začalo myšou

V roku 1997 vedecký experiment s myšou, ktorej z chrbta vyrástlo ucho, vyvolal značnú vlnu protestu. Charles Vacanti, priekopník v oblasti genetického inžinierstva, posúval hranice. Chcel dokázať, že naklonované ucho sa dokáže úspešne uchytiť a zregenerovať na živom organizme. Mnohým však bolo ľúto úbohého zvieraťa, avšak ukázalo sa, že táto technika predsa len priniesla svoje plody. Aj vďaka nej sa detí trpiace mikróciou budú môcť radovať z nového ucha.

Všetkých pacientov, ktorí sa podrobia tejto operácií, bude lekársky tím monitorovať po dobu piatich rokov. No tento prípad, kedy telo bez problémov prijalo celé ucho, je ohromným krokom vpred.

Pozri aj: V Indickom oceáne chýba obrovský kus zeme, ktorý by tam ale mal byť. Vedci možno konečne rozlúskli záhadu, kam zmizol

indy100.com
Uložiť článok

Najnovšie články