Pred 20. rokmi pristál Bruce Willis spolu s ďalšími astronautmi na obrovskom asteroide, aby zachránili našu planétu. Armageddon bol síce poriadnou dávkou vesmírneho science fiction, no možno i inšpiráciou do budúcnosti. Japonskej národnej vesmírnej agentúre sa to predsa len podarilo i keď bez ľudskej posádky. Po prvýkrát pristáli na letiacom asteroide.
Žiadne zničenie planéty síce nehrozilo, no i tak ide o obrovský míľnik v dobývaní vesmíru. Doposiaľ sa to totiž neporadilo nikomu. Japonské rovery Rover 1A a Rover 1B spoločne známe ako Minerva II-1 vyniesla do vesmíru vesmírna loď Hayabusa-2 ešte v roku 2014. K asteroidu Ryugu sa priblížila až v júni 2018. Tento víkend sa na povrch asteroidu konečne dostali i rovery.
This is a picture from MINERVA-II1. The color photo was captured by Rover-1A on September 21 around 13:08 JST, immediately after separation from the spacecraft. Hayabusa2 is top and Ryugu’s surface is below. The image is blurred because the rover is spinning. #asteroidlanding pic.twitter.com/CeeI5ZjgmM
— HAYABUSA2@JAXA (@haya2e_jaxa) 22. septembra 2018
Každý z roverov váži asi 1 kg a podľa informácií od japonskej národnej vesmírnej agentúry (JAXA) sú po vstupe na povrch Ryugu vo výbornom stave. Na zem pritom poslali aj prvé zábery a dáta, ktoré budú v najbližších mesiacoch na povrchu asteroidu zbierať. Japonský Rover 1A a Rover 1B sú vôbec prvými pohyblivými zariadeniami, ktoré človek dostal na povrch nejakého asteroidu. Po neúspešnej misii Hayabusa z roku 2000 tak ide o obrovský úspech.
Photo taken by Rover-1B on Sept 21 at ~13:07 JST. It was captured just after separation from the spacecraft. Ryugu’s surface is in the lower right. The misty top left region is due to the reflection of sunlight. 1B seems to rotate slowly after separation, minimising image blur. pic.twitter.com/P71gsC9VNI
— HAYABUSA2@JAXA (@haya2e_jaxa) 22. septembra 2018
Rovery budú dáta na Ryugu zbierať ešte niekoľko mesiacov. Poslúžiť majú hneď niekoľkým vedeckým výskumom. Pohybovať sa po povrchu budú akýmsi kotúľaním, či skákaním, k čomu im poslúži pohyb materiálu v ich vnútri. Každý pohyb musí byť správne vyvážený a kontrolovaný, aby zariadenia neunikli slabej gravitácii asteroidu. Rovery na povrchu zbierajú najmä fotografie a teplotné záznamy z jeho povrchu.
This dynamic photo was captured by Rover-1A on September 22 at around 11:44 JST. It was taken on Ryugu’s surface during a hop. The left-half is the surface of Ryugu, while the white region on the right is due to sunlight. (Hayabusa2 Project) pic.twitter.com/IQLsFd4gJu
— HAYABUSA2@JAXA (@haya2e_jaxa) 22. septembra 2018
Na palube vesmírnej lode Habayusa-2 ostávajú ešte ďalšie dve zariadenia. K skúmaniu asteroidu Ryugu sa MASCOT a Rover 2 pridajú v priebehu nasledujúcich mesiacov. Misia má na povrchu asteroidu skončiť až v decembri 2019. Celá „posádka“ by sa na Zem mala vrátiť v roku 2020.
IFLScience
Nahlásiť chybu v článku