Foto: HAYABUSA2@JAXA (Twitter)

Japonsku sa podaril obrovský vesmírny úspech.

Pred 20. rokmi pristál Bruce Willis spolu s ďalšími astronautmi na obrovskom asteroide, aby zachránili našu planétu. Armageddon bol síce poriadnou dávkou vesmírneho science fiction, no možno i inšpiráciou do budúcnosti. Japonskej národnej vesmírnej agentúre sa to predsa len podarilo i keď bez ľudskej posádky. Po prvýkrát pristáli na letiacom asteroide. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Žiadne zničenie planéty síce nehrozilo, no i tak ide o obrovský míľnik v dobývaní vesmíru. Doposiaľ sa to totiž neporadilo nikomu. Japonské rovery Rover 1A a Rover 1B spoločne známe ako Minerva II-1 vyniesla do vesmíru vesmírna loď Hayabusa-2 ešte v roku 2014. K asteroidu Ryugu sa priblížila až v júni 2018. Tento víkend sa na povrch asteroidu konečne dostali i rovery.


Každý z roverov váži asi 1 kg a podľa informácií od japonskej národnej vesmírnej agentúry (JAXA) sú po vstupe na povrch Ryugu vo výbornom stave. Na zem pritom poslali aj prvé zábery a dáta, ktoré budú v najbližších mesiacoch na povrchu asteroidu zbierať. Japonský Rover 1A a Rover 1B sú vôbec prvými pohyblivými zariadeniami, ktoré človek dostal na povrch nejakého asteroidu. Po neúspešnej misii Hayabusa z roku 2000 tak ide o obrovský úspech.


Rovery budú dáta na Ryugu zbierať ešte niekoľko mesiacov. Poslúžiť majú hneď niekoľkým vedeckým výskumom. Pohybovať sa po povrchu budú akýmsi kotúľaním, či skákaním, k čomu im poslúži pohyb materiálu v ich vnútri. Každý pohyb musí byť správne vyvážený a kontrolovaný, aby zariadenia neunikli slabej gravitácii asteroidu. Rovery na povrchu zbierajú najmä fotografie a teplotné záznamy z jeho povrchu.


Na palube vesmírnej lode Habayusa-2 ostávajú ešte ďalšie dve zariadenia. K skúmaniu asteroidu Ryugu sa MASCOT a Rover 2 pridajú v priebehu nasledujúcich mesiacov. Misia má na povrchu asteroidu skončiť až v decembri 2019. Celá „posádka“ by sa na Zem mala vrátiť v roku 2020.

IFLScience
Uložiť článok

Najnovšie články