Foto: Wikimedia (NASA)

Vedci boli poprvýkrát v histórii svedkami toho, ako obria čierna diera požiera hviezdu.

Doteraz sa to nikomu nepodarilo. Vedcom sa podarilo sledovať prúd hmoty, ktorý vedie od hviezdy smerom k čiernej diere, zatiaľ čo ju požiera. Svojou extrémne silnou gravitáciou, čierna diera pohlcuje všetko hmotné. Vedci túto kozmickú udalosť pozorovali špeciálnymi teleskopmi, ktoré sa nazývajú Arp 299 a dá sa s nimi vidieť až do vzdialenosti 150 miliónov svetelných rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vo vzdialenej galaxii sa k hviezde dvakrát väčšej, ako naše Slnko, priblížila čierna diera 20 miliónov násobne väčšia, ako naše Slnko. To čo nasledovalo vám síce ukázať nemôžeme a je to len veľmi ťažko prestaviteľné, no vedci, ktorí mali tú česť, majú skutočne zážitok na celý život. Po stretnutí týchto dvoch veľkých objektov nasledoval obrovský výbuch. A práve ten sa vedcom podarilo zachytiť.

Artist’s impression of stars born in winds from supermassive black holes.jpg
Wikimedia

Nikdy predtým sme neboli schopní pozorovať formovanie a evolúciu takéhoto prúdu,“ hovorí Miguel Perez-Torres z inštitútu astrofyziky v Andalúzii. Mnoho galaxii má čierne diery. Tie však väčšinu času nepohlcujú nič a sú nečinné. Práve preto bolo toto pozorovanie tak vzácne. „Tieto udalosti nám však poskytujú unikátne pozorovania a vďaka nim, môžeme lepšie porozumieť vzniku a vývoju prúdov týchto nepredstaviteľne silných objektov.

X-RayFlare-BlackHole-MilkyWay-20140105.jpg
Wikimedia

Kvôli prachu, ktorý pohltil všetko okolité svetlo bolo to, čo sme videli len špičkou ľadovca,“ povedal Perez-Torresov kolega, Seppo Mattila. „Ďalším pozorovaním týchto udalostí cez infračervené rádioteleskopy, budeme môcť zistiť omnoho viac a veľa sa toho naučiť.“ Pozorovanie sa ukončilo s výbuchom. Vedci si spočiatku mysleli, že ide o výbuch supernovy, avšak keď si všimli, že prúd postupne narastal, prišli na to, že išlo o čiernu dieru.

Pozri aj: Čo sa stane, keď niekto vo vesmíre umrie? NASA má takúto odpoveď

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články