Foto: ©2024 Takeuchi et al. CC-BY-ND

Výskumníci z Tokijskej univerzity zverejnili výsledky výskumu tento týždeň vo forme štúdie.

Japonskí vedci použitím ľudských kožných buniek vyvinuli ekvivalent živej pokožky, ktorým možno pokryť povrchy robotov. Nový materiál sa môže uplatniť v oblasti robotiky, zdravotníctva a kozmetiky, tvrdia vedci. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Veľký pokrok

Výskumníci z Tokijskej univerzity zverejnili výsledky výskumu tento týždeň vo forme štúdie, ktorú publikoval vedecký žurnál Cell Reports Physical Science. Odborníci na biohybridné roboty dúfajú, že táto technológia jedného dňa pomôže pri zrode androidov s ľudským vzhľadom a správaním.

Tím výskumníkov, ktorý vedie profesor Šódži Takeuči, tiež vyjadril presvedčenie, že materiál pomôže lepšie pochopiť tvorbu vrások a fyziológiu ľudských výrazov a tiež pomôže pri vývoji transplantačných materiálov a novej kozmetiky.

Na vytvorenie prirodzeného úsmevu s plynulým pohybom použili techniku inšpirovanú spojeniami skutočnej ľudskej kože, ktorú k podkladovým tkanivám kotvia vlákna väzív. Výskumníci to simulovali tak, že materiál ukotvili do otvorov zahĺbených v robotovi.

Nový materiál môže naznačovať odklon od tradičných humanoidných robotov pokrytých realisticky pôsobiacou silikónovou pokožkou, ktorá sa nedokáže potiť ani sama opraviť, píše AFP. Konečným cieľom vedcov je dosiahnuť u pokožky robotov schopnosť samohojenia, akú má ľudská koža.

Uložiť článok

Najnovšie články