Foto: NASA (JPL)

Júl bude pre fanúšikov astronómie poriadne vzrušujúci mesiac.

Nielen, že budeme môcť ešte pár týždňov pozorovať Mars, ktorý by jedného dňa mohol hostiť ľudstvo, ale voľnému oku sa naskytne príležitosť vidieť obrovský asteroid. Ide o objekt známy ako Vesta, ktorý je niekedy označovaný aj ako protoplanéta. Ide o druhý najväčší objekt v páse asteroidov, ktorý sa nachádza medzi Marsom a Jupiterom. Prvým najväčším objektom v tomto páse je trpasličia planéta menom Ceres.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vo výnimočných prípadoch, ako napríklad teraz, sa dá Vesta pozorovať voľným okom. Poslednú takúto príležitosť sme mali viac, ako desať rokov dozadu, teda v máji 2007. V tom čase bol však asteroid Vesta dokonca o čosi ďalej, ako je v súčasnosti. Podľa portálu Sky and Telescope sa tento objekt dostal do fázy, kedy je najbližšie k Zemi. Stalo sa tak 19. júna, kedy bol od Zeme vzdialený „iba“ 170,6 miliónov kilometrov. V tejto pozícii by však mal zotrvať až do 16. júla.

Vesta in natural color.jpg
Wikimedia

Vesta by sa mala zjaviť na oblohe v blízkosti súhvezdia strelca. Pokiaľ budete pozorovať oblohu zo severnej hemisféry, teda tej časti Zeme, na ktorej leží aj Slovensko, mali by ste sa zamerať na juhovýchodnú oblohu. Pokiaľ však budete dovolenkovať na juhu Afriky alebo v Južnej Amerike, na oblohe sa vám Vesta ukáže o čosi vyššie. Jeho cesta bude pokračovať smerom k Saturnu, takže ak dokážete na oblohe spozorovať tohto plynného obra, nemal by pre vás problém predstavovať ani asteroid.

Global hemispheres.svg
Wikimedia

Aj napriek tomu, že Vesta je pozorovateľná voľným okom, najdôkladnejšie si ho môžete obzrieť s ďalekohľadom alebo ešte lepšie,  teleskopom. Keď zvážite jeho vzdialenosť a veľkosť, ktorú predstavuje šírka 570 kilometrov, je to naozaj úžasné, že ho môžeme vidieť voľným okom. V skutočnosti Vesta odráža pomerne dosť slnečného svetla. Konkrétne 43%, čo je dosť v porovnaní s Mesiacom, ktorý odráža len 12% slnečného svetla. Astronómovia si popravde túto skutočnosť nedokážu vysvetliť.

Ich domnienky však tvrdia, že asteroid je chránený magnetickým poľom, ktoré spôsobuje túto jeho úžasnú schopnosť. V roku 2011 dokonca NASA vyslala sondu menom Dawn, aby tento objekt preskúmala. Dorazila sem júli 2011 a opustila ho v septembri 2012. Od marca 2015 obieha zmieňovanú trpasličiu planétu Ceres, kde zotrvá do konca svojich dní.

Pozri aj: Indickým vedcom sa podarilo objaviť novú úžasnú planétu. Jeden rok na nej trvá iba 19 dní

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články