Foto: Spacex.com (reprofoto)

Musk chce so Starshipom pristáť na Marse.

Spoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska má za sebou druhý testovací let jej obrovskej rakety. Dnešné očakávania boli veľké, keďže pri aprílovom štarte kozmická loď Starship zničila štartovaciu rampu a potom vo výške explodovala.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najväčšia kozmická loď na svete úspešne vyštartovala o 14:00 nášho času a za niekoľko sekúnd dosiahla výšku 50 kilometrov. Tentoraz sa nevyskytli žiadne problémy a po krátkom lete došlo k plánovanému oddeleniu jednotlivých častí lode. Booster Super Heavy však krátko na to vybuchol, hoci mal pôvodne pristáť v oceáne.

Samotný Starship ale napriek tomu pokračoval v lete. V pláne je za zhruba 90 minút obletieť takmer celú Zem do oblasti severne od Havaja, kde kozmická loď dopadne do Pacifiku, informuje DenníkN. Podľa najnovších informácií ale raketa prestala odosielať dáta na základňu a došlo k prerušeniu spojenia. Spoločnosť vo svojom živom vysielaní preto potvrdila, že bola nútená spustiť „systém ukončenia letu“ – čo je v podstate samodeštrukčná funkcia, ktorú SpaceX použila, aby zabránila Starshipu cestovať mimo kurzu.

Raketa má 120 metrov

Raketa, ktorá má 120 metrov a je najsilnejšia na svete, mala pôvodne vzlietnuť z centra SpaceX v Boca Chica v Texase už v piatok. Štart však odložili po tom, čo tímy zistili, že treba vymeniť jeden komponent. Na test potrebovala SpaceX povolenie od amerického Federálneho leteckého úradu (FAA). Ten mu ho udelil tento týždeň.

Pre druhý test si raketa prešla niekoľkými vylepšeniami vrátane nového tepelného štítu inštalovaného na spodnej časti, ktorý poskytuje ťah 33 motorov Raptor, aby sa raketa vzniesla od zeme predtým, ako sa odpojí prvého stupňa. To sa v apríli nepodarilo. Na štartovaciu rampu, ktorá sa počas prvého testu zmenila na kráter, keď raketa rozdrvila betón, dali zase nový vodou chladený oceľový deflektor plameňov.

SpaceX plánuje použiť Starship, ktorá je určená na opätovné použitie, na vyslanie astronautov a nákladu na Mesiac a nakoniec aj na Mars.

Uložiť článok

Najnovšie články