Foto: Unsplash (Balaton)

K rozmnoženiu rias a siníc na Balatone došlo už niekoľkokrát.

Jazero Balaton mnohokrát označujú za maďarské more. Ročne priláka počas sezóny tisíce turistov a dovolenkárov vrátane Slovákov, čo sa však toto leto môže zmeniť. Vo vodách najväčšieho jazera strednej Európy sa totiž premnožili riasy a sinice, ktoré predstavujú pomerne veľké riziko. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Maďarské jazero Balaton je najväčším v strednej Európe. Nielen pre jeho rozlohu, ale aj vďaka kvalitným podmienkam na oddych sa často označuje ako Maďarské more. Vodná ploha s rozmerom 592 km² ponúka návštevníkom takmer neobmedzené možnosti vodnej zábavy, no teraz existuje dosť veľký risk, že začiatok sezóny nevyjde podľa predstáv.

Pomôže dôkladné sprchovanie

Z Maďarska totiž prichádzajú správy, že obľúbené letné kúpacie miesto mnohých Slovákov zasiahol netrdične veľký počet rias a siníc. Výskyt baktérií je vidieť zo satelitných snímkov, ale aj voľným okom, keďže ich prítomnosť vytvára na hladine žlto-zelený povlak.

Foto: Sentinel Hub EO Browser (žltou a zelenou farbou vidno zamorenie vody sinicami a riasami)

Cyanobaktérie sa rozmnožili hlavne v západnej a centrálnej časti vodnej plochy, pričom pre plavcov aj ostatných ľudí predstavujú pomerne veľké riziko zdravotných problémov. Tieto baktérie môžu človeku po kontakte s ľudským telom spôsobiť zápal očí alebo kože. Ak sa však nakazenej vody napijete, môže to zájsť až k črevným ťažkostiam.

Ako najdôležitejšie opatrenie na ochranu pred riasami a sinicami sa odporúča dôrazné sprchovanie po každom kontakte s vodou, kde je riziko výskytu týchto baktérií.

Problémy neriešia po prvýkrát

Balaton mal s riasami a sinicami problém ešte v minulom tisícročí, no neskôr sa vyriešili. Komplikácie sa vrátili až v roku 2019, kedy v niektorých oblastiach zaznamenali rekordný výskyt škodlivých baktérií. Situácia sa zopakovala aj uplynulý víkend, no vplyom vetra sa vrstva rias rozpadla a ďalej nešírila.

Foto: Unsplash (Balaton)

Síce je v tejto chvíli situácia mierne lepšia, stále predstavuje pomerne veľké riziko pre potenciálnych plavcov a všeobecne návštevníkov, keďže prísť do kontaktu so spomínanými baktériami nie je rozhodne nič príjemné.

Opatrný ostáva aj Lajos Vörös z Balatonského limnologického výskumného ústavu: „V pondelok bola koncentrácia už na tretine prípustnej hodnoty, to však neznamená, že sa to nevráti späť,“ cituje portál Dromedár slová Vörösa.

Uložiť článok

Najnovšie články