Ilustračná foto: TASR

UNESCO chce zaradiť Stonehenge na zoznam ohrozených pamiatok.

Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) odporúča pridať známu prehistorickú lokalitu Stonehenge v Anglicku na zoznam ohrozeného svetového dedičstva. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP, ktorá podotkla, že takýto krok by bol považovaný za hanbu pre Londýn.

Článok pokračuje pod videom ↓

Stonehenge sa ocitol v centre pozornosti UNESCO kvôli plánom britskej vlády postaviť v jeho blízkosti cestný tunel.

V písomnom rozhodnutí, s ktorým sa agentúra AFP oboznámila, Výbor UNESCO pre svetové dedičstvo odporučil, aby bol Stonehenge zapísaný na zoznam ohrozených pamiatok „s cieľom mobilizovať medzinárodnú podporu“.

Foto: Unsplash (Debbie Grap)

Rozhodnutie bude zrejme schválené

Rozhodnutie o preradení Stonhengeu budú musieť odhlasovať členské štáty Výboru pre svetové dedičstvo na svojom júlovom stretnutí v Naí Dillí. Nemenovaný diplomat však pre AFP uviedol, že dané rozhodnutie bude pravdepodobne schválené.

Stonehenge má štatút svetového dedičstva UNESCO od roku 1986. Zaradenie niektorej z pamiatok z tohto zoznamu medzi ohrozené pamätihodnosti niektoré krajiny vnímajú ako dehonestáciu.

Výstavbu kontroverzného cestného tunela neďaleko Stonehenge schválila britská vláda vlani v júli – napriek snahám aktivistov zastaviť tento projekt v hodnote 1,7 miliardy libier i napriek protestom a varovaniam Výboru pre svetové dedičstvo opakovaným od roku 2017.

Trvalé a nezvratné poškodenie oblasti

Plánovaný tunel má zmierniť zápchy na existujúcej hlavnej ceste do juhozápadného Anglicka, ktorá je obzvlášť vyťažená počas vrcholných dovolenkových období. Odborníci však varovali pred trvalým a nezvratným poškodením oblasti.

Proti tunelu protestovali aj novodobí „druidi“ – sympatizanti hnutí s kultúrnym, ezoterickým i novopohanským zameraním. Miesto, na ktorom Stonehenge stojí, totiž považujú za posvätné a oslavujú tam letný a zimný slnovrat – najdlhší a najkratší deň v roku.

Zaradenie pamiatky na zoznam svetového kultúrneho dedičstva je pre danú krajinou prestížnou záležitosťou; môže viesť k rozvoju turizmu, ale prestížny titul je spojený s povinnosťou chrániť danú lokalitu.

Pokiaľ ide o Britániu, dokom prístavného mesta Liverpool na severozápade Anglicka bol tento titul odobraný v roku 2021 po tom, čo experti UNESCO dospeli k záveru, že developerské projekty v meste si vybrali príliš veľkú daň.

Uložiť článok

Najnovšie články