Foto: unsplash

Vaše vankúše sa poľahky môžu stať domovom pre milióny baktérií.

Každý človek so základmi hygieny si uvedomuje, že posteľnú bielizeň je potrebné meniť pomerne často. Nehovoriac v lete, kedy sa človek potí aj počas noci. Experiment však ukázal, že obliečky na vankúšoch sa môžu na nechutnú liaheň baktérií zmeniť už po niekoľkých dňoch.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako často by sme mali meniť obliečky na vankúšoch?

Ak ste si týždeň nevyprali obliečky na vankúše, nachádza sa na nich o 17 000 kolónií baktérií viac ako na záchodovej mise, píše web Mail Online. Šokujúce testy odhalili, že posteľná bielizeň vyrobená z materiálov ako bavlna a hodváb je plná plesní a baktérií nahromadených vďaka odumretým kožným bunkám, potu, výkalom a slinám.

V rámci experimentov sa odobrali vzorky nevypraných obliečok na vankúše a nechali sa inkubovať až sedem dní. Podarilo sa odhaliť prítomnosť baktérií, ktoré môžu spôsobiť kožné infekcie a zápaly. Štúdie ukázali, že ľudia v priemere menia alebo čistia obliečky každých 24 dní, zatiaľ čo dermatológovia odporúčajú robiť tak aspoň dvakrát týždenne.

Foto: unsplash

Nechutnejšie ako záchodová misa

Pre WellandGood sa dermatologička Hadley Kingová vyjadrila, že keď si ľahneme do postele, kontaminujeme posteľnú bielizeň odumretými kožnými bunkami (približne 50 miliónov denne), potom, make-upom, krémami, vlasmi a všetkým, čo sa na nás počas dňa zachytilo, od peľu a srsti domácich zvierat cez plesne a čiastočky špiny až po baktérie a vírusové častice. Odumreté kožné bunky a pot sú potravou pre roztoče a doslova pozvánkou pre ne.

Jedným z typov baktérií, ktoré môžu rásť na obliečkach, je Staphylococcus aureus. Nákaza baktériou vedie k infekciám kože a mäkkých tkanív, môže spôsobiť vredy či iné ochorenia kože a podkožného tkaniva. Výsledky experimentu publikované prostredníctvom AmeriSleep ukázali, že stačí neprať obliečky týždeň, aby sa v nich usídlilo 3 až 5 miliónov kolónií baktérií.

Bacily môžu spôsobiť očné infekcie, endokarditídu, bakteriémiu a septikémiu, meningitídu, ale aj muskuloskeletálne infekcie a ďalšie ťažkosti. Tzv. grampozitívne koky môžu viesť k syndrómu toxického šoku a iným infekciám, ktoré môžu byť rezistentné voči antibiotikám.

Uložiť článok

Najnovšie články