Okolo nakupovania v second handoch koluje množstvo mýtov, ktoré v skutočnosti nie sú pravdivé, no napriek tomu im ľudia veria. Tak vznikajú zbytočné predsudky, ktoré sú už v súčasnosti bezpredmetné. Opýtali sme sa na ne dvoch spoločností zaoberajúcich sa predajom noseného oblečenia.
V dnešnej dobe nakupovanie použitého šatstva nie je iba o finančných možnostiach. Je to spôsob, akým môžeme získať originálny kúsok, ktorý by sme v bežných obchodoch márne hľadali. Navyše ide o ekologický spôsob, akým môžeme dostať nové oblečenie do šatníka a aktivita mnohých predajní je k tomu spojená s dobročinnými aktivitami.
Nosene predajom svojho oblečenia pomáha centru MyMamy, ktoré sa zaoberá pomocou týraným ženám a ich deťom. Na každej visačke s cenou je napísaná konkrétna suma, ktorá im poputuje. Preto okrem kúpi výnimočného oblečenia si z predajne odnášate aj dobrý pocit z pomoci niekomu, kto to naozaj potrebuje.
Projekty Humana sa snažia pomáhať chudobným z krajín tretieho sveta. Ich programy sú zamerané na zdravie, vzdelávanie či rozvoj. Sieť neziskových organizácií poskytuje pomoc v Európe, Severnej Amerike, Afrike, Ázii alebo Latinskej Amerike.
Nie je to teda iba o nakupovaní. Ak vás však odradzujú mýty, ktoré kolujú okolo second handoch, opýtali sme sa na ne zakladateľky Nosene Kataríny Hutyrovej a Jany Kavalierovej z Humany. Pozrime sa, ako to teda naozaj je.
Oblečenie v second handoch je čistejšie ako v obchodoch
Nosene: Čistejšie vo význame, že je viackrát opraté – čiže chemické látky, ktoré v oblečení boli sú v menšom meradle oproti novým veciam.
Oblečenie zo sekáčov je iba pre chudobných
Humana: Toto už dávno neplatí a práve v našich predajniach vídame zákazníčky a zákazníkov, ktorých by ste tam naozaj nečakali. Je to spôsobené tým, že u nás si môžu zákazníci nájsť tak špecifické a jedinečné kúsky, ktoré nekúpite určite nikde inde na Slovensku.
V second handoch nájdeme iba staré / poškodené / obnosené oblečenie / oblečenie, ktoré niekto vyhodil, pretože s ním niečo nebolo v poriadku
Nosene: Áno aj, záleží však od typu predajne. V bežných second handoch môžete natrafiť aj na takéto oblečenie, avšak nájdete tu aj oblečenie ktoré je v poriadku a bez známok , prípadne malými známkami nosenia
Humana: Určite nie, veľmi často sa dá natrafiť aj na úplne nové – nenosené kúsky ešte s visačkou z predajne.
Nenájdem tam žiadne oblečenie, ktoré sa dnes nosí / sú tam iba staromódne veci
Humana: Nemôžeme súhlasiť. Aj kvôli tomu, že mnohé kúsky sú nadčasové a tiež preto, že móda sa stále opakuje.
Veľmi ťažko tam nájdem to, čo hľadám / v oblečení sa tam ťažko orientuje, musíte sa v ňom dlho prehrabávať / je to tam nezorganizovane usporiadané
Nosene: Mýtus. Ťažšie sa hľadá ak sú vešiaky preplnené, zle zavesené. Nie vždy natrafíte na oblečenie, ktoré sa vám páči alebo sedí.
Humana: Je možné, že toto vyjadrenie vychádza zo skúsenosti zákazníka, ktorý navštívil second-hand, kde mali veci naukladané v košoch a musel sa nimi doslova prehrabávať. V našich predajniach, ale aj v mnohých iných, sú veci naukladané po jednom na vešiakoch a zavesené prehľadne na stojanoch a zoradené podľa jednotlivých kategórií a tiež farieb.
Oblečenie zo second handov zapácha
Nosene: Fakt – v bežných second handoch má oblečenie určitý zápach. V NOSENE oblečenie čistíme ešte tak, aby bolo voňavé a hygienicky čisté a môžete v ňom odísť rovno oblečení.
Humana: Tento špecifický zápach môže byť spôsobený dezinfekčným prostriedkom použitým na šatstvo.
Z oblečenia zo second handu môžem dostať nejakú chorobu
Nsene: Mýtus – všetko oblečenie musí byť vyčistené.
Humana: Určite nie. Ako som spomenula, šatstvo je ošetrené dezinfekčným prostriedkom, manuálne vytriedené a vizuálne skontrolované, do našich predajní idú naozaj iba čisté a skontrolované kusy. Takú istú obavu by ste mali byť aj v prípade kamenných obchodov – veď ako môžete vedieť, kto si pred vami daný kus oblečenia skúšal? V každom prípade navyše platí pre všetko oblečenie – pred prvým použitím by ste ho mali oprať v práčke podľa pokynov na štítku.
Zarábajú na predaji starého oblečenia, ktoré niekto vyhodil
Humana: Základná filozofia second-handových predajní je celkom iná – ide najmä o šetrenie životného prostredia, znižovanie emisií CO2 a šetrenie vody a pôdy, veď len na výrobu jedného bavlneného trička je spotrebovaných cca 2700 litrov vody. V druhom rade, je to forma nákupu oblečenia aj pre sociálne slabšie skupiny obyvateľstva – napríklad v našich predajniach sú vo výpredaji veci za 0,50€/kus. A v neposlednom rade naša organizácia takto vyprodukovaným ziskom podporuje a financuje svoje projekty v krajinách tretieho sveta – napríklad v Malawi, Mozambiku, Zambii, Zimbabwe, Indii a Číne. Viac o našich projektov môžete nájsť na stránke www.humana.org
Niektoré second handy sú naozaj drahé, radšej si to kúpim v normálnom obchode
Nosene: Ceny sú mnohokrát nižšie o viac než polovicu a niekedy aj za úplný zlomok ich pôvodnej ceny. Pri cenách samozrejme obchody dbajú aj na kvalitu danej veci, a ak ide napríklad o kvalitný dizajnérsky kúsok, o ktorom vieme, že pôvodná cena sa pohybovala v stovkách eur, je tento kúsok naozaj drahší ako napríklad vo fast fashion reťazci, no na svoj pomer kvality a vyhotovenia je to cena, za ktorú by ste ho určite nový nekúpili
nosene.sk, humana-slovakia.org
Nahlásiť chybu v článku