Posledný deň Festivalu Bažant Pohoda 2015 sa dá v skratke opísať ako najkúzelnejší zo silného pohodového trojdnia. Jednou z dominánt posledného dňa festivalu bolo typicky krásne letné počasie, ktoré svojím teplom prezradilo aj záhadu tisícich dier po letiskových poliach, ktorých autormi bola generácia hlodavcov s výborným hudobným vkusom.
Prvým veľkým lákadlom veľkého pohodového finále boli Sendreiovci, ktorí roztancovali svojimi živelnými rómskymi melódiami všetkých tancuchtivých návštevníkov. Ich vystúpenie bolo špecifické nie len štandardne fantastickým drásajúcim výkonom. Tentokrát sa na hlavnom Bažant stagei objavili v svetovej premiére s 35 členným orchestrom Štátneho komorného orchestra Žilina a detským vokálnym zborom Čercheňora. Autorom veľkolepej orchestrálnej verzie ich piesní je skladateľ Slavo Solovic, ktorý spolupracoval i s mnohými ďalšími českými a slovenskými hviezdami ako Richard Müller, Zdenka Predná či Kryštof.
Bažant stage ešte ani nestihol vychladnúť z rozpálených Sendreiovcov a už bol naplno zapriahnutý košickou skupinou Puding pani Elvisovej. PPE je už niekoľkoročným pravidelným účastníkom festivalu Pohoda a to, čo predvádzali na pódiu, bolo jednoznačným znakom toho, že sa cítia na festivale už ako doma. Krásna, krehká a ľúbezná. Takýmito prívlastkami sa môže pýšiť speváčka skupiny Lola Masrh, Yael Shoshana Cohen. Organizátorov po obrovskom minuloročnom výkone presvedčili o svojej kvalite a tak sa už hned rok po svojom debutovom účinkovaní ukázali na Pohode 2015. V NAY tanečnom dome boli hodiny tanca na piesne speváčky Böjrk, pod vedením S.Vlčekovej a Debris Company. V zadnej časti areálu na trávnatej ploche bol pripravený veľký igelitový labyrint, do ktorého mohol každý vojsť a fixkou, ktorú dostal od dobrovoľníka, mohol napísaním na igelitovú plochu zanechať akýkoľvek odkaz, pozdrav, alebo myšlienku. V areáli boli dosadené aj veľmi obľúbené klavíre, na ktorých sa vyšantili všetci hudobne zdatnejší návštevníci a svojim hraním mnohokrát prilákali okoloidúcich a spolu s nimi spievali notoricky známe slovenské aj zahraničné piesne. Omar Souleyman, ktorý bol na blízkom východe ako svadobný vyhrávač, zaplavil slnečný deň sýrskymi melódiami, čiže aj fanúšikovia brušných tancov a kultúry divokého charizmatického východu si prišli na svoje.
Spolu so západom slnka sa začalo ovzduším šíriť očakávanie spojené s príchodom najväčšej hviezdy celého festivalu, ktorou bola islandská speváčka Björk. O 20:00 sa na hlavnom Bažant stagei objavila postava so zatajenou tvárou. Všetci vedeli, že je to ona a areálom festivalu sa spustili ovácie z jej príchodu. Jej účinkovanie bolo spojené s viacerými obmedzeniami, no festival si podmanila, a v priebehu niekoľkých sekúnd jej patrilo celé trenčianske letisko. V rovnakom čase sa odohrávali 3 veľké koncerty, jedným z nich bol Young Fathers v Space Aréne SLSP. Divoké britské zoskupenie, ktoré je náročnejšie žánrovo presne vymedziť, no ak človek miluje hudbu, tanec a elektronické efekty, nesmie na ich koncerte chýbať. Druhou z hviezd, ktoré sa v line-upe prekrývali s Young Fathers, boli Korben Dallas. Orange stage zaplnil symfonický 30 členný orchester Slovenského rozhlasu. Autorom symfonickej verzie ich piesní bol Slavo Solovic, ktorý pripravil skladby aj pre orchestrálne vystúpenie Sendreiovcov. Juraj Benetin počas koncertu zdôraznil svoj úžas a nadšenie nad tým, kde skupina Korben Dallas dnes je. Človeku sa po tele robili zimomriavky pri počúvaní tej masívnej kombinácie slovenských hudobných citov. Fantastická slovenská veľkolepá nálada. Odzneli ich najznámejšie piesne ako Otec, Spovede, Bolo nebolo, a na pódiu odznelo aj niekoľko noviniek z ich dielne. Jednou z nich bola aj pieseň, ktorú nemajú ešte ani štúdiovo nahranú. Po uvedení piesne sa na pódiu objavila česká víťazska prvej Superstar a všetci vedeli, že príde niečo veľké. Stalo sa. Aneta s Korbenmi a orchestrom vytvorila piesňou Sen absolútne hudobné spojenie dvoch krajín. Určite si môžeme trúfnuť označiť toto vystúpenie Korbenov za jeden z hudobne najhlbších zážitkov slovenskej scény na Bažant Pohode 2015. Trojicu uzatvárajú Irie Révoltés z Nemecka. Multižánrová 9 členná skupina. Ich skladby sú názorovými demonštráciami proti rasizmu a diskriminácii.
Presne o pol noci vystúpili na Orange stagei sestry Bianca „Coco” a Sierra „Rosie” Casady, ktoré tvoria hudobné zoskupenie CocoRosie. Ľahké klavírne tóny prepájajúce so sénickým divadlom, maľbami, zvukovými efektami, a rôznymi inštrumentálnymi nástrojmi, ktoré sprevádzajú ich krehké hlasové alternatívne interpretácie. Akoby soundtrack na život vo vesmíre, každý kto zatvoril oči sa s nimi ocitol vo svete farieb, beztiaže a slobody. Ľudia mali možnosť do rána zotrvať v náručí pohodového života. Nedeľné ráno sa začalo rituálom vítania slnka a ekumenickou bohoslužbou, na ktorej Daniel Pastirčák, Anka Polcková, Juraj Jordan Doval a ich hostia hovorili o zmysle utrpenia, slobodnej vôli či solidarite s trpiacimi, čím sa festival oficiálne dostal na programový koniec.
Organizátor Bažant Pohoda festivalu Michal Kaščák, zhodnotil 19. ročník ako najúspešnejší. Veľmi pozitívne hodnotíme fantastickú organizáciu, servis straty a nálezy, zavedenie keramických záchodov aj do stanového mestečka na strane Pohoda parkoviska. Už teraz sa tešíme na budúci ročník a a už teraz vieme, že bude veľkolepý, pretože vieme, že Michal Kaščák si dá záležať na významných okamihoch a ním jubileum Bažant Pohoda 2016, 20. ročník festivalu rozhodne bude.
Nahlásiť chybu v článku