Pátrali po diamantoch, celkom náhodou objavili kúsok prastarého kontinentu, ktorý kedysi dávno pokrýval oblasť dnes zaliatu severným Atlantickým oceánom. Baffinov ostrov na severe Kanady tak poskytuje ďalší kúsok skladačky toho, ako kedysi vyzerala naša planéta.
Na Baffinovom ostrove hľadali kanadskí výskumníci z Univerzity v Britskej Kolumbii ložiská diamantov, namiesto toho objavili zvyšok Severoatlantického kratónu, ktorého existenciu vedci v minulosti potvrdili už v mnohých oblastiach severnej pologule. Náhodný objav, o ktorom univerzita informuje v tlačovej správe, predstavuje mimoriadne dôležitý a zaujímavý poznatok v oblasti geologického vývoja našej planéty.
Podzemné rakety s cestujúcimi
Vedci z Univerzity v Britskej Kolumbii hľadali na Baffinovom ostrove ložiská diamantov. Vzácne drahokamy sa často nachádzajú „uväznené“ v hornine, ktorú geológovia nazývajú kimberlit. Ide o vyvreté horniny, ktoré vznikli pred miliónmi rokov v hĺbkach stoviek kilometrov, postupom času sa však vplyvom geologických a chemických procesov dostávajú bližšie k povrchu. Okrem diamantov tak obsahujú aj dôležité a zaujímavé informácie o dávnej minulosti našej planéty.
„Pre vedcov sú kimberlity ako podzemné rakety, ktoré na ceste k povrchu zbierajú rôznych cestujúcich. Tými cestujúcimi sú kúsky hornín, ktoré prinášajú veľké množstvo detailov o podmienkach hlboko pod zemským povrchom,“ vysvetľuje geologička a jedna z autoriek výskumu, Maya Kopylova.
Kúsok prastarého kontinentu
Keď Kopylova so svojím tímom vzorky kimberlitov preskúmala, objavila niečo neočakávané. Horniny totiž so sebou niesli rovnaké kúsky hornín a minerálov ako pozostatky prastarého Severoatlantického kratónu, ktoré iné vedecké tímy objavili v minulosti. Severoatlantický kratón je prasatará časť kontinentálnej zemskej kôry, ktorá sa kedysi rozkladala na území od dnešného Škótska až po Labradorský polostrov na východe Kanady.
Severoatlantický kratón je zjednodušene povedané prastarý, dnes už neexistujúci kontinent, ktorý sa pohybom litosferických platní do súčasnej podoby rozpadol a roztrhal. „Minerálne zloženie častí bývalého Severoatlantického kratónu je také jedinečné, že sa nedá s ničím zameniť,“ vysvetľuje v tlačovej správe Kopylova. „Iné kratóny v severnej Kanade, tie v Quebecu, Ontariu či Nunavute, majú úplne odlišnú mineralógiu.“
Objavenie doposiaľ neznámeho kúsku prastarej kontinentálnej kôry zvyšuje doposiaľ známu rozlohu Severoatlantického kratónu približne o 10 %. Vedci svoju prácu prirovnávajú k skladaniu puzzle, ich objav je súčasne aj nádejou na odhaľovanie ďalších, doposiaľ neznámych poznatkov. Vôbec po prvýkrát sa totiž geológom podarilo získať vzorky hornín z viac ako 200-kilmoetrovej hĺbky, doposiaľ boli vedci z celého sveta odkázaní na prieskumy v rozmedzí od 1 do 10 km pod zemským povrchom.
Nahlásiť chybu v článku