V zálive v nemeckej spolkovej republike Meklenbursko-Predpomoransko sa v mori ukrýva zaujímavý kus histórie. Ide o zvláštnu kamennú megaštruktúru, ktorej vznik sa datuje až do doby kamennej, teda pred viac ako 10-tisíc rokmi.
Úžasný objav
Štruktúra má dĺžku takmer 1 kilometer a pozostáva z veľkých kameňov, ako píše portál Science Alert. To, že sa nachádza pod morom, znamená, že oblasť bola v minulosti na súši a mala nejaký účel, až pokiaľ ju nepohltili vlny. Vedci svoj objav, ktorý nazvali Blinkerwall, opisujú v štúdii publikovanej v časopise PNAS.
Nemecký výskumný tím sa domnieva, že dávnovekí ľudia využívali túto štruktúru pri love. „Lokalita predstavuje jednu z najstarších zdokumentovaných umelo vytvorených loveckých stavieb na zemi a patrí medzi najväčšie z doby kamennej v Európe,“ uvádzajú vedci a dodávajú, že lokalita sa stane významným miestom pre pochopenie života v tomto regióne pred tisíckami rokov.
Lov kopytníkov
Výskum odhalil, že štruktúra pozostáva z asi 1 670 kameňov, je dlhá 971 metrov a kamene sú vysoké menej ako meter a široké dva metre, pričom je veľmi nepravdepodobné, vzhľadom na úhľadnosť, že by vznikla prírodnými procesmi. Je tiež nepravdepodobné, že Blinkerwall slúžila na lov rýb, keďže nemá žiadny prietok, ktorý by zabezpečoval funkčnosť takejto pasce.
Neslúžil ani ako obrana, pretože štruktúra je na to úzka a ľudia pred viac ako 10-tisíc rokmi neboli ohrozovaní nájazdami z mora. Najpravdepodobnejšie tak bol Blinkerwall postavený ako stena pri lovení stád veľkých kopytníkov, predovšetkým sobov a bizónov.
Hoci je datovanie náročné, na základe okolitých prvkov ponorených v Baltskom mori sa uvažuje, že val bol postavený pred viac ako 10-tisíc rokmi.
„Navrhovaný dátum a funkčnosť Blinkerwallu robí z neho vzrušujúci objav, nielen kvôli veku, ale aj potenciálu porozumieť vzorcom obživy ranných komunít lovcov a zberačov,“ uvádzajú vedci.
Nahlásiť chybu v článku