User:China_Crisis / CC BY-SA

Archeológom sa podaril jedinečný objav. Našli kráľovstvo stratené tisícky rokov.

Stratené mestá lákajú mnoho archeológov, ale aj laikov, ktorých zaujímajú dejiny. Jedným z takých miest je aj kráľovstvo, o ktorom sa hovorí, že porazilo slávneho panovníka Frýgie, Midasa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podarilo sa objaviť stratené kráľovstvo?

Ako informuje portál Phys, vedcom sa pravdepodobne podarilo objaviť mesto z čias 1400 pred Kristom až 600 pred Kristom. Odhaduje sa, že ide o stratené kráľovstvo, ktoré porazilo Frýgiu, kráľovstvo, ktorému vládol mocný Midas.

Skupina britských a tureckých odborníkov a študentov z chicagskej univerzity sa minulé leto vybrala preskúmať oblasť Turecka známu ako Türkmen-Karahöyük, keď natrafili na miestneho farmára. Ten im prezradil, že pred časom objavil počas výkopových prác v jednom z kanálov veľký kameň so zvláštnym nápisom.

Odborníci sa okamžite vydali na prieskum a ukázalo sa, že kameň jednoznačne pochádza z antických čias. Nápis bol napísaný v jazyku, ktorému sa hovorí luwian a v danej oblasti sa ním hovorilo ešte počas doby bronzovej a doby železnej. Odhaduje sa, že ide o jednu z najstarších vetiev indo-európskych jazykov. Po preložení nápisu sa vedcom podarilo zistiť, že hovorí o porazení Frýgie, kráľovstva, ktorému panoval kráľ Midas. O ňom už tisícročia koluje mýtus, že mal zlatý dotyk.

Meno antického kráľovstva známe nie je

Ak ide skutočne o stratené kráľovstvo, za čias svojej najväčšej slávy bolo jedným z najväčších miest tureckej doby bronzovej a železnej. To, ako sa mesto volalo, zatiaľ známe nie je. Isté však je, že v oblasti archeológie ide o mimoriadne významný objav. Miesto, kde sa kameň našiel, je bohatým archeologickým náleziskom. Podarilo sa tu nájsť kúsky nádob s čias pred 3 000 rokmi, vedci sa preto nevzdávajú nádeje, že o existencii strateného kráľovstva sa im podarí nájsť aj ďalšie dôkazy.

Čo sa nájdeného kameňa týka, odborníci sa vďaka zvláštnym symbolom nazdávajú, že ide o správu od kráľa menom Hartapu. Samozrejme, je potrebné ešte ďalšie skúmanie, zatiaľ však bol kameň z kanála vytiahnutý, umiestnený do múzea a očistený od nánosov blata. Vedci sú si ale takmer istí, že hieroglyfy popisujú to, ako bola porazená Frýgia. Odhaduje sa, že nápis pochádza z čias ôsmeho storočia pred Kristom, teda z čias, kedy Frýgii panoval kráľ Midas.

Navyše, neďaleko sa nachádza vulkán, v okolí ktorého sa podarilo objaviť podobné hieroglyfy. Tie hovorili o kráľovi menom Hartapu, nikto však nevedel, kto to bol a akej krajine vládol. Odborníci sa nazdávajú, že tento objav je len začiatkom a v priebehu nasledujúcich mesiacov na miesto nálezu plánujú opäť vrátiť a pokračovať v pátraní nielen po stratenom meste, ale aj po stratenom kúsku dejín.

Phys.org
Uložiť článok

Najnovšie články