Foto: wikimedia.org

Leonarda da Vinciho vám iste predstavovať netreba.

Kto by nepoznal aspoň jedno z jeho diel, napríklad slávnu Mona Lízu. Nedávno sa predalo ďalšie z da Vinciho diel, a to obraz s názvom Salvator Mundi – Spasiteľ sveta. Ide o jedno z najdrahších predaných diel vôbec, no objavili sa v skutku bizarné pochybnosti o jeho autorovi.

Článok pokračuje pod videom ↓

Odborníci totiž nedávno prišli s teóriou, že dielo Salvator Mundi, ktoré sa predalo za 450 miliónov dolárov, nenamaľoval da Vinci ale jeden z jeho asistentov a žiakov. Matthew Landrus z Oxfordu sa študovaniu da Vinciho diel venuje už roky a myslí si, že Leonardo da Vinci namaľoval len 20 percent z tohto obrazu. Zvyšok práce podľa neho urobil niekto iný.

Landrus sa pre CNN vyjadril nasledovne: „Je to da Vinciho dielo, jednoznačne sa však na ňom podieľal niekto iný, zrejme niektorý z jeho asistentov pracujúcich v dielni. Mohol by to byť da Vinciho žiak menom Bernardino Luini. Keď si pozriete diela, ktoré da Vinciho žiaci maľovali, v tomto je jasne vidieť Luiniho rukopis.“

Foto: wikimedia.org

 

Da Vinci bol Luiniho učiteľom a samostatnými maľbami sa Bernardino Luini preslávil približne okolo roku 1400. Stopy da Vinciho učenia je však na jeho dielach vidieť veľmi jasne. Práve preto si Landrus myslí, že aj pri diele s názvom Salvator Mundi priložil ruku k dielu aj Luini. Tvrdí, že najľahšie je možné jeho rukopis rozoznať na šatách a na páse, ktorý má postava Ježiša na sebe. Ruka, tvár a krištáľová guľa sú však podľa Landrusa jednoznačne dielom majstra Leonarda da Vinciho.

Landrus tvrdí, že spolupráca majstra a jeho žiakov nebola v tých časoch ničím výnimočným a žiaci sa na maľbe podieľali celkom bežne. Sme však zvyknutí pripisovať autorstvo len jedinému maliarovi, v tomto prípade to však nemusí byť pravda. Navyše, toto nie je prvýkrát, kedy sa objavil dohad, že na maľbe by sa mohol podieľať Luini. Pred rokom 1900 sa obraz na 200 rokov stratil a keď sa opäť objavil, odborníci si mysleli, že je to Luiniho maľba. Až po bližšom preskúmaní sa ukázalo, že autorom diela je Leonardo da Vinci.

Obraz, ktorý sa stal predmetom diskusií vyobrazuje Ježiša, ktorý pravou rukou vyjadruje znak požehnania a v druhej ruke drží krištáľovú guľu. Dielo odkúpilo Ministerstvo kultúry Abú Dabí a vystavovať ho bude od septembra tohto roku až do roku 2019, kedy obraz poputuje do Louvru v práve v Abú Dabí.

O Landrusových tvrdeniach mnohí odborníci pochybujú, iní s ním však vyjadrili súhlas. Diskusie o tom, kto je skutočným autorom diela sa vedú už desaťročia a zdá sa, že tak skoro sa záhadu rozlúsknuť nepodarí. Isté však je, že je to vskutku jedinečné umelecké dielo a nech je už jeho autorom ktokoľvek, obdivovateľa vždy pohladí na duši.

Pozri aj:  Táto slávna maľba ukrývala tajomstvo viac ako 100 rokov. Šokovala aj vedcov z NASA

allthatisinteresting
Uložiť článok

Najnovšie články