Záhadné signály FRB, ktoré na Zemi zachytíme, sú jedinečné a ojedinelé. Zvyčajne sa však nachádzajú veľmi ďaleko, napríklad až vo vzdialenosti 3 miliardy svetelných rokov. Najnovší opakujúci signál je unikátny tým, že pochádza zo susednej galaxie, ktorá je vzdialená „iba“ 500 miliónov rokov.
Vedci zachytili rýchle rádiové záblesky (FRB) čo je signál, ktorý trvá iba niekoľko milisekúnd a zvyčajne pochádza z ďalekého vesmíru. Ich pôvod nie je známy, no keďže sú vysoko energetické, pravdepodobne pochádzajú zo zlúčenia čiernych dier alebo neutrónových hviezd. Samozrejme, objavujú sa aj špekulácie, že ich pôvodcami sú mimozemské civilizácie. Tento konkrétny signál, ako uvádza portál Science Alert, pochádza z oblasti, kde vznikajú hviezdy.
„Poloha tohto objektu sa radikálne líši od všetkých ostatných FRB, ktoré sme doteraz pozorovali,“ uviedol astronóm Kenzie Nimmo z Amsterdamskej univerzity.
Niektoré FRB sa opakujú, iné sa objavia iba raz a to robí astronómom veľké problémy pri ich identifikácii. Väčšina signálov sa objavuje iba raz a nie je možné predvídať, kedy sa objavia. Vedci potrebujú tieto signály preskúmať a zistiť, či sa jednorazové a opakujúce sa signály v niečom líšia a či sú medzi nimi zásadné rozdiely.
Nový zdroj opakujúcich sa FRB signálov, označený ako 180916.J0158 65, bol zachytený pomocou ôsmich teleskopov, ktoré určili, že pochádza v špirálovitej galaxii vzdialenej 500 miliónov svetelných rokov od nás. Ide teda o najbližšie lokalizovaný FRB signál k našej Zemi a jeden z piatich, ktoré sa podarilo lokalizovať. Ak počítame aj opakujúce sa FRB, tak je to iba druhý, ktorý sa podarilo lokalizovať.
Pôvodne sa uvažovalo, že signál môže pochádzať z okraja našej galaxie. Potom ale vedci zistili, že vzniká v susednej galaxii. Prvýkrát bol zachytený v roku 2018 kanadským teleskopom CHIME, no až nový výskum európskym VLBI ho dokázal lokalizovať.
Nahlásiť chybu v článku