Avšak to sa môže zásadne zmeniť. Aspoň čo sa týka vzácnych minerálov. Ukazuje to výskum morského dna vo vodách Japonska. Vo vrstvách pod hladinou mora by sa mali nachádzať veľké množstvá vzácnych surovín. Konkrétne sa hovorí o objeme až 16 miliónov ton.
Väčšinu týchto vzácnych surovín má Čína, ktorá je na trhu dominantným hráčom. Nové náleziská v japonských vodách by tak mohli Čínu z jej pomyselného trónu zosadiť.
Ako uvádza sme.sk, zásoby boli objavené pri ostrove Minami Torišima, takmer 2000 kilometrov od Japonska. Toto miesto ale ešte stále patrí Japonsku. Mali by sa tu nachádzať veľké zásoby ytria, terbia, európia či disprózia. Zásoby by mali vydržať na stovky rokov.
Tieto prvky sú kľúčové pri výrobe elektroniky ako sú smartfóny či obrazovky. Veľké uplatnenie nájdu ale aj pri výrobe supravodičov alebo batérii.
Jedna vec ale je, že výskumníci suroviny našli, druhá vec je ich vyťažiť. Keďže sa tieto vzácne kovy nachádzajú pod hladinou mora a pomerne ďaleko od pevniny, ťažba bude náročná ako aj po finančnej stránke, tak aj technologickej. V hre, tak ako pri každej ťažbe, je aj životné prostredie. Preto bude potrebné predtým, ako sa vôbec začne ťažiť dobre zvážiť všetky kroky, optimalizovať spôsob ťažby a najmä nezabudnúť myslieť na ochranu životného prostredia. Veď na čo nám budú krásne a výkonné smartfóny, keď bude príroda okolo nás kontaminovaná.
sme.sk
Nahlásiť chybu v článku