Amazonský prales je oblasť sveta, ktorá je pre človeka stále záhadou. Dôkazom je objav nových druhov úhora v jej povodí. A jeden z nich je poriadnym rekordmanom. Podľa zistení dokáže totiž produkovať až 860 voltov, čo je oveľa viac ako doterajších 650 voltov. Správu prináša The Guardian.
Výskum DNA odhalil dva úplne nové druhy úhora v povodí Amazonky. Vedci tvrdia, že tieto nálezy svedčia o veľkej rozmanitosti amazonského dažďového pralesa a tiež poukazujú na to, ako veľmi je potrebné chrániť túto oblasť, aby sme nevyhubili zvieratá, ktoré sme ešte ani neobjavili.
„Napriek všetkej ľudskej činnosti vykonávanej v amazonskom pralese za posledných 50 rokov tu môžeme stále objavovať veľké ryby, ako sú aj tieto dva nové druhy úhorov„, uviedol C. David de Santana, zoológ zo Smithsonian National Museum of Natural History.
Ďalej uvádza, že v amazonskom pralese čaká ešte obrovské množstvo druhov na objavenie, z ktorých mnohé môžu napomáhať pri liečení chorôb alebo inšpirovať technologické inovácie. Aj elektrický úhor je práve týmto príkladom, keďže inšpiroval dizajn prvej elektrickej batérie.
Dlhé roky sa verilo, že v povodí Amazonky existuje iba jeden druh úhora. V rámci projektu na lepšie pochopenie úhorov a mapovania divočiny v odľahlých častiach Južnej Ameriky, sa de Santana a jeho tím rozhodli túto teóriu otestovať.
Pri zozbieraných úhoroch z rôznych časí Amazonky našli na prvý pohľad malý viditeľný rozdiel medzi nimi, čo naznačovalo, že mohli byť predsa len súčasťou jedného druhu.
Následná analýza DNA celkom 107 vzoriek ale ukázala, že tieto rozdiely sú oveľa viac významné. Odhalili tak celkom tri druhy úhorov: Electrophorus electricus, ktorý bol už známy a potom ďalšie doteraz neznáme druhy Electrophorus voltai a Electrophorus varii.
Ich výskum tiež odhalil, že Electrophorus voltai je schopný vyprodukovať až 860 voltov, čím sa podľa de Santanu stal najsilnejším známym generátorom bioelektriny. Vedci veria, že obzvlášť silný elektrický šok je spôsobený tým, že Electrophorus voltai žije v horských vodách, kde je vo vode znížená vodivosť.
Zistenia uverejnené v časopise Nature ďalej naznačujú, že tieto tri druhy sa vyvinuli z jedného vzdialeného predka spred miliónov rokov.
Elektrické úhory používajú elektrinu v rôznych situáciách, vrátane lovenia, obrany, či orientácie. Elektrinu vyrábajú v špeciálnych orgánoch, ktoré dokážu emitovať elektrické napätie rôznej intenzity.
Nahlásiť chybu v článku