Ak by ste boli vedec, ktorý pátra po nových a čudných vírusoch, kde by ste ich hľadali? Možno na mieste, kde sa koncentruje veľa špiny a výkalov, ktoré predstavujú vhodné prostredie pre tieto organizmy. Presne takto uvažovali aj japonskí vedci a skúmali výkaly ošípaných z prasacej farmy.
Keďže vírusy „veľmi radi“ mutujú, nájsť ich v špinavom prostredí nie je zas tak náročné. Japonskí vedci ale podľa Science Alert objavili čudný nový typ vírusu, ktorý popiera to, čo o nich vieme.
Vírusy sú od klasických živých organizmov zásadné odlišné, keďže neobsahujú bunky. Dokonca vedci uvažujú, či vôbec vírusy máme považovať za živé organizmy. Napriek tomu všetkému však existuje všeobecná zhoda, ako vírus vyzerá. Je to častica tvorená nukleovou kyselinou, ktorá je uzavretá v ochrannom proteínovom obale, a ktorá môže infikovať bunky. Keď sa do bunky dostane, tam sa začne rozmnožovať.
Avšak nový vírus objavený vedcami z Tokijskej poľnohospodárskej univerzity túto interpretáciu popiera. „Rekombinantný vírus, ktorý sme objavili, nemá žiadne štrukurálne proteíny,“ uviedol virológ a hlavný autor štúdie Tetsuya Mizutani a dodáva, že to „znamená, že vírus sa nemôže rozmnožovať.“
Tím vedcov sa zamýšľal, ako teda sa tento typ enterovírusu G (EV-G), ktorý patrí do čeľade Picornaviridae môže šíriť, keďže nedokáže napádať bunky. Jedno z vysvetlení, ktoré tím navrhuje je, že rekombinantný vírus by mohol využívať pomocný vírus, ktorý by mu „požičiaval“ svoje štrukturálne proteíny.
Možný dôkaz o tom našli aj v samotnom truse, keďže tam objavili podobné množstvo rekombinantných genómov EV-G typu 1 a typu 2, ktoré by mohli byť pomocnými vírusmi. Ako ale tento proces funguje, vedci zatiaľ netušia a odpoveď bude predmetom ďalších rozsiahlych štúdií.
„Možno čelíme úplne novému systému vírusovej evolúcie,“ hovorí na záver Mizutani.
Science Alert
Nahlásiť chybu v článku