Mnohí predpokladáme, že v 21. storočí, v čase pokročilých skenovacích prístrojov a podrobného mapovania ľudského tela, už nemôžeme nájsť nič nové. Opak je však pravdou. Lekárski vedci uskutočnili prekvapivý anatomický nález. Našli niečo, čo vyzerá ako záhadný pár slinných žliaz ukrytých vo vnútri našej lebky.
Tento neznámy orgán náhodne identifikovali lekári v Holandsku, ktorí vyšetrovali pacientov s rakovinou prostaty pomocou pokročilého typu skenovania PSMA PET-CT. V kombinácii s injekčným podávaním kontrastnej látky tento diagnostický nástroj zvýrazňuje nádory v tele, uvádza portál Science Alert.
4 páry slinných žliaz
Pri vyšetrení sa však ukázalo niečo zvláštne, nachádzajúce sa v zadnej časti nosohltanu. Svoj objav lekári opísali v štúdii v časopise Radiotherapy & Oncology.
„Ľudia majú tri páry veľkých slinných žliaz, avšak nie na tomto mieste,“ vysvetľuje radiačný onkológ Wouter Vogel z onkologického ústavu v Holandsku.
Ďalej dodáva, že doteraz sa vedelo o tom, že jediné slinné alebo slizničné žľazy v nosohltane sú mikroskopicky malé žľazy.
Okrem veľkých základných existuje tiež približne 1 000 menších slinných žliaz, ktoré sa nachádzajú v ústnej dutine a v tráviacom trakte. Zvyčajne sú však príliš malé na to, aby ich bolo možné vidieť bez mikroskopu.
Nový objav, ktorý urobil Vogelov tím je však oveľa väčší a zobrazuje niečo, čo sa javí ako predtým prehliadnutý pár slinných žliaz, čo by teda mohol byť štvrtý pár hlavných slinných žliaz umiestnený za nosom a nad podnebím, blízko stredu ľudskej hlavy.
Tubulárne žľazy
„Hovoríme im tubulárne žľazy s odkazom na ich anatomické umiestnenie,“ vraví Matthijs Valstar jeden z autorov štúdie pôsobiaci na univerzite v Amsterdame.
Tieto žľazy objavili v skenoch diagnostickým prístrojom u všetkých 100 vyšetrovaných pacientov. Tiež ich objavili fyzicky pri vyšetrovaní dvoch mŕtvych tiel, kde našli dva viditeľné odtokové otvory.
Pokiaľ ide o to, prečo neboli predtým identifikované, vedci naznačujú, že sa nachádzajú na zle prístupnom anatomickom mieste pod základňou lebky, čo znemožňuje endoskopické rozpoznanie. Ďalej takéto štruktúry dokážu pri skenovaní zachytiť iba pokročilé diagnostické nástroje.
Aj keď vedecký tím pripúšťa, že na overenie ich nálezu je potrebný ešte ďalší výskum, tvrdia, že objav im umožnil nájsť ďalší objekt v ľudskom tele, na ktorý si počas radiačnej terapie musia dať pozor, keďže slinné žľazy sú náchylné na poškodenia.
Nahlásiť chybu v článku