Autoportrét Leonarda da Vinciho. Ilustračný obrázok: Leonardo da Vinci, Public domain, via Wikimedia Commons

Pravosť sa musí dokázať podrobným skúmaním.

Za najslávnejšieho renesančného umelca, ak nie za najslávnejšieho umelca na celom svete vôbec, je pokladaný Leonardo da Vinci. Tento génius, ktorý zomrel pred 500 rokmi, zanechal po sebe viacero diel, ktorých hodnota siaha do astronomických čísiel. Nedá sa nespomenúť obraz Salvator Mundi (Spasiteľ sveta), ktorý sa v aukcii v roku 2017 predal za 382 miliónov eur, čo je svetový rekord. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Môže poprieť pravosť Spasiteľa

Teraz sa v súkromnej zbierke objavila kresba, ktorej autorstvo pripisujú práve Leonardovi da Vincimu. V talianskom denníku La Stampa vraví vedkyňa Annalisa Di Maria, že dielo pripomína všetko, čo vidíme na kresbách od da Vinciho. Dodala tiež, že toto je skutočná tvár Salvatora Mundiho. Di Maria je totiž jednou z tých umeleckých vedcov, ktorí zastávajú názor, že najdrahšie vydražený obraz nie je dielom slávneho renesančného umelca.

Obraz Salvator Mundi od Leonarda da Vinciho [Public domain]
Najnovšia kresba červenou kriedou je uchovávaná v súkromí a Di Marii ju ukázal zberateľ. V súčasnosti podľa Artnews vedkyňa vypracúva podrobnú a rozsiahlu správu ku kresbe.

Nemusí byť pravá

Tak, ako ona nie je presvedčená o pravosti obrazu Salvator Mundi, tak zase iní odborníci na umenie nie sú presvedčení o tom, že toto dielo nakreslil sám da Vinci. Historik umenia a bývalý profesor dejín umenia na Oxfordskej univerzite Martin Kemp, ktorý sa zameriava na da Vinciho prácu uviedol, že kresbu by rád sám preštudoval, aby zistil, aká metóda bola použitá pri jej vytváraní a či zodpovedá práci da Vinciho. „Potreboval by som zistiť, či kresbu vytvoril ľavák,“ povedal pre Telegraph. Leonardo da Vinci podľa neho totiž kreslil iba ľavou rukou.

Di Maria ale verí, že ide o skutočne o da Vinciho. Kresba má podľa nej dynamiku a zmysel pre pohyb, aký vídame práve u jeho diel. Aj vykreslenie fúzov je prakticky rovnaké ako na jeho autoportrétoch a pohľad podľa portálu Unilad pripomína Mona Lízu. Navyše červenú kriedu používal da Vinci aj pri náčrte fresky Poslednej večere, ale aj pri iných kresbách, napríklad aj pri autoportréte použitom ako ilustračný obrázok tohto článku.

V každom prípade, bude papier tiež podrobený analýze, aby sa zistilo, či je možné ho datovať do obdobia života Leonarda da Vinciho. Následne ho musí preštudovať viacero odborníkov na umenie, aby preukázali jeho pravosť, keďže kresbu mohol vytvoriť aj napríklad niektorí zo žiakov Leonarda da Vinciho, ktorý jeho štýl napodobňoval.

Uložiť článok

Najnovšie články