Najstaršia podoba predchodcu človeka bola objavená v Etiópii. Ide o lebku australopiteka jazerného (australopithecus anamensis) a verí sa, že je priamym predkom slávnej Lucy, ktorá bola druhu australopitek afarský. Informuje o tom portál The Guardian.
Nález Lucy patrí medzi jeden z najslávnejších objavov fosílie človeka. No nový nález pomenovaný MRD je významný v tom, že z obdobia pred 3,8 milióna rokov, keď tento náš predok žil, sú fosílne nálezy veľmi slabé. Profesor Fred Spoor z prírodovedeckého múzea v Londýne predpovedá, že lebka sa stane rovnako slávnou ako Lucy.
Na základe skúmania lebky vedci zistili, že tento predok mal malý mozog, iba štvrtinu z toho nášho, no už strácal črty opíc a začal sa viac podobať na ľudský. Jeho zuby sú menej špicaté, má vyvinutú silnú čeľusť a má výrazné lícne kosti, ktoré sa vyskytujú aj u Lucy. Vznikli aj modely podľa lebky, takže môžeme vidieť, ako tento predok vyzeral.
Who are we? Where do we come from? #ThursdayThoughts pic.twitter.com/dl8vA46PVb
— CleMuseumNatHistory (@goCMNH) August 29, 2019
Objav je významný aj v tom, že spochybňuje teóriu o lineárnom vývine druhov, kedy jeden druh človeka je nahradený ďalším. Keďže oblasť, kde lebku objavili, je geologicky veľmi členitý, mohli sa tu vyvíjať izolované populácie predchodcov ľudí. Neskôr, keď už dokázali prekonávať vzdialenosti sa stretli, čím sa zjednotil aj vývin človeka.
Join us on Sept 14, for a family fun day celebrating Human Origins! Learn about our past as you explore Museum specimens, interact with our scientists, and participate in hands-on activities like comparing bones of modern humans and early hominins. https://t.co/rLBlUMunLg pic.twitter.com/4Jg73RFsLA
— CleMuseumNatHistory (@goCMNH) September 3, 2019
Australopitek afarský je vedcami považovaný za predchodcu rodu Homo, ku ktorému patrí aj moderný človek. Zistenie, že v čase existencie Australopiteka afarského existovali aj iné línie, lineárnu hypotézu výrazne spochybňuje.
Profesor Spoor označil MRD za najstarší známy druh, ktorý je súčasťou evolučného stromu. Staršie fosílie sú podľa neho sporné, niektorí hovoria, že ide o ľudskú líniu, iní odborníci sa skôr prikláňajú k zaniknutej forme opíc.
Two days left! Help us win $15k to support groundbreaking research, like our recent find of a hominin cranium that challenges a commonly accepted hypothesis about our evolution! Donate at https://t.co/SPwYExPKaO or text “QLCleveland” to 41411 pic.twitter.com/uvdn0jXiNa
— CleMuseumNatHistory (@goCMNH) August 30, 2019
Keď Yohannes Haile-Selassie z Clevelandského prírodovedného múzea objavil lebku MRD, nemohol uveriť vlastným očiam. „Bol to heuréka moment a splnený sen“ povedal.
Nahlásiť chybu v článku