Niektoré zvieratá považujeme za milé a rozkošné, iné zase za strašidelné a odporné. Do tejto druhej kategórie väčšina ľudí radí aj pavúky. Niet preto divu, že arachnofóbia, čiže strach z pavúkov, je jedna z najrozšírenejších na svete. Pavúky sú napriek tomu veľmi užitočné a ak by zmizli, boli by sme vo veľkej miere otravovaní nepríjemným a dokonca aj nebezpečným hmyzom. Niekedy ale aj pavúky dokážu byť nebezpečné a to aj na Slovensku, o čom sa presvedčila žena zo Stupavy, keď ju uhryzol najjedovatejší slovenský pavúk.
Aj keď sa to občas stane, na Slovensku nemáme veľa jedovatých, nebezpečných a veľkých pavúkov. No iné je to napríklad v takej Austrálii. Ako informuje Science Alert, žijú tam aj pavúky z čeľade maloočkovité, v angličtine nazývané Huntsman Spiders. Tie dokážu dorásť do veľkosti až 30 centimetrov, sú veľmi rýchle a ich uhryznutie spôsobuje opuch, nevoľnosť, bolesť hlavy, búšenie a nepravidelnosť srdca.
Nezisková organizácia Bush Heritage Australia, ktorá sa snaží chrániť prírody a pôvodné druhy, inštalovala na rôznych miestach drevené škatule, ktoré mali slúžiť ako príbytok pre vačice. Keď jednu z nich otvorili, nenašli tam však vačice, ale kopu týchto veľkých pavúkov.
Vedkyňu Angelu Sanders však tento objav potešil, keďže pavúky sú takisto pôvodným austrálskym druhom. Žijú zvyčajne pod uvoľnenou kôrou stromov v početných spoločenstvách. Ak ale v okolí nie je dostatok spadnutých stromov, pavúky hľadajú iné vhodné príbytky. A ten našli v drevenej škatuli a zdá sa, že sa im tam náramne páči.
Bežné pavúky žijú väčšinou samostatne a tkajú si siete, do ktorých lovia svoju korisť. Maloočkovité však toto popierajú. Nevytvárajú pavučiny, ale sú aktívnymi lovcami, od čoho je v angličtine odvodený aj ich názov. Navyše sú spoločenské a tolerujú aj iné maloočkovité druhy či menších jedincov, s ktorými sa delia o potravu.
Pokiaľ ide o vačkovce a ich príbytky, tie ohrozené nie sú. Aj keď v niektorých sú možno nasťahované pavúky, organizácia týchto škatúľ rozmiestnila veľké množstvo, takže určite ich budú obývať aj zvieratá, pre ktoré boli pôvodne určené.
Bush Heritage Australia
Nahlásiť chybu v článku