Vďaka moderným technológiám sa čoraz viac darí odkrývať aj rôzne historické fenomény, o ktorých sme doteraz ani len netušili. Jeden z najväčších objavov posledných rokov sa podaril vedcom v guatemalskej džungli El Mirador, pričom ho jeden z historikov prirovnal k objaveniu pyramíd.
Mesto ukryté hlboko v džungli
O civilizácii Mayov máme v dnešnej dobe pomerne dosť zaujímavých informácií, no na druhej strane platí to, že stále ostáva mnoho vecí záhadou. Veľké polemiky a diskusie vyvoláva napríklad zánik bohatej, niekoľkomiliónovej civilizácie. Ako však informuje LADBible, v posledných dňoch urobili vedci veľký krok k tomu, aby sme aspoň lepšie porozumeli ich vtedajšiemu fungovanie. Našli totiž starovekú spleť miest, ktoré až doteraz čakali na objavenie hlboko v džungli.
Umožnila im to lepšia moderná technika, ktorá pomohla odhaliť asi 400 vzájomne prepojených osád, ktorých vek sa odhaduje na 3000 rokov. Keď hovoríme o prepojení, na mysli máme unikátny, viac ako 100 kilometrový model ciest, ktorý výskumníci označili ako „prvý diaľničný systém sveta“. Technológia s názvom Lidar umožnila vedcom objaviť skutočne sofistikovaný model osád s kompletným cestným systémom.
Ďalší výskum bude určite finančne, ale aj časovo náročný, no dáva nám veľkú nádej v oblasti objavovania nových informácií o tejto starovekej civilizácii, ktorá je dozaista fascinujúca a inšpiratívna. Jeden z historikov z Univerzity San Carlos sa vyjadril, že takýto objav môže prepísať dejiny a prirovnal ho k pyramídam v Egypte.
Nahlásiť chybu v článku