Ak chceš byť dobrý, musíš by progresívny – to je veľmi jednoduché pravidlo, ktoré dokáže uplatniť každý vizionár. Nie každý skutočne aj vizionárom je, a preto je originálnych titulov žalostne málo. Vďaka tomu však máme možnosť si ich ceniť o čosi viac. Nie každý režisér je Nolan, Rodriguez či Iñarritu.
V každom prípade je však Iñarritu zahrnutý v tomto zozname, keďže sa pridal k úzkej skupinke odvážnych režisérov, ktorí sa rozhodli natočiť film na jediný záber.
Birdman
Začneme však s filmom, ktorý mierne popiera filozofiu článku. Alejandro Gonzalez Iñarritu tento film nakrútil tak, aby len pôsobil ako na jeden strih. Pravda je však taká, že vo filme je využité minimum strihov a herci sa spoločne s celým štábom pripravovali dva mesiace na to, aby mohlo natáčanie v New Yorku prebehnúť bez menších komplikácii. Pokiaľ vám angličtina nerobí problém, toto video vám objasní priebeh nakrúcania Birdmana.
Timecode
Tentokrát sa už presúvame k titulu, ktorý je nakrútený na jeden záber v pravom slova zmysle. Aj napriek tomu, že veľkého množstva priaznivých hodnotení či už od kritikov alebo divákov sa tento film nedočkal, mali by ste ho vidieť. Režisér Mike Figgis spravil veľmi odvážny experiment, keď sa pustil do projektu, v ktorom sledujeme na plátne simultánne štyri rôzne príbehy rozdelené do štyroch okien. Každé okno sleduje jednu postavu, pričom žena v štvrtom okne skomplikuje osudy ostatných postáv. Nečakajte dramatické zvraty ani vypäté situácie, no ak máte chuť na niečo originálne, Timecode vám zabezpečí poriadne zadosťučinenie. Jediný spôsob ako zistiť, ktoré okno máte sledovať je zvuková stopa. Tá určuje primárnu dôležitosť okna. Ktorému príbehu sa však budete venovať je len na vás.
Enter the Void
Vojdi do prázdna je nezávislý snímok, ktorý vznikol vo francúzsko-nemecko-taliansko-kanadskej koprodukcii v réžii argentínskeho režisér Gaspara Noého. Abstraktný umelecký snímok sleduje príbeh ducha drogového dílera Oscara, ktorý sa za života stretol v Tokiu so svojou dlho odlúčenou sestrou. S Lindou, ktorá pracuje ako striptérka si dali sľub, že sa už nikdy neodlúčia a tak jeho duša nemôže tento svet opustiť. Strašidelný indie film kombinuje prvky pútavého fantasy a napätého thrilleru vo vizuálne skvostom výsledku.
Running Time
Running Time je akási pocta dvom (subjektívne) najlepším filmom všetkých čias. Prvým z nich je Heat, v ktorom si zahral Al Pacino po boku De Nira a Kilmera. Klasický príbeh o najpútavejšej bankovej lúpeži filmovej histórie poslúžil ako inšpirácia aj Nolanovi pri tvorbe Temného rytiera. Druhý film je Hitchcockove dielo Rope, z ktorého preberá efekt jedného záberu. Film je však natoľko originálny, že viac spojitostí s inými snímkami by ste hľadali len ťažko a poskytuje ako vizuálne tak aj citové uspokojenie.
Victoria
Nemecký film, ktorý zbúral hneď niekoľko stereotypov a dočkal sa vysokej priazne aj napriek tomu, že podstatnejšie nominácie ho obišli. S výnimkou medzinárodného filmového festivalu Berlinale, odkiaľ si kameraman Sturla Brandth Grøvlen odniesol strieborného medveďa za mimoriadny umelecký výkon. Film sleduje osud mladej čašníčky z Madridu, ktorej podobne ako väčšine ľudí, učaroval búrlivý životný štýl. Rozhodla sa užiť si ho naplno v epicentre najlepších párty Európy, v Berlíne. Na jednej z nich spoznala milého chlapca a jeho partičku kamarátov z mokrej štvrte. Po prebudení ju však nečaká vyspávanie doobeda, no boj o holý život, keďže štvoricu kamarátov okolnosti donútili narýchlo vykradnúť banku a hlavná hrdinka Victoria sa ocitla za volantom únikového vozidla.
Nahlásiť chybu v článku