Foto: Fanny Schertzer, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Reč je o malebnom ostrove Lord Howe, ktorý vás svojou izolovanosťou úplne uchváti.

Nájdete na ňom všetko, čo od dovolenky na ostrove chcete. Majestátne kopce sa ako zelené vlny tiahnu nad pôvabnými plážami, ktoré obmýva takmer priezračná voda plná prekvitajúceho života. Aj napriek svojim atraktívnym predpokladom však ostrov nepraská pod náporom turistov. Môže za to šikovné pravidlo, ktoré pomohlo zachovať jeho krásu až dodnes. O správe napísal portál CNN.

Článok pokračuje pod videom ↓

Či už je reč o jeho lokalite, alebo o povolení vstúpiť na jeho pevninu, ostrov Lord Howe určite nepatrí k takým lokalitám, ktoré by ktokoľvek označil ako „ľahko dostupné“. Práve vďaka tomu je však tento ukrytý klenot miestom, ktoré musíte navštíviť aspoň raz v živote.

Ostrov nájdete na „konci sveta“, približne 700 kilometrov severovýchodne od austrálskeho mesta Sydney.

Skrytý raj, na ktorom počuť len vtáky a more

Na rozdiel od miest, akými sú Malorka či Cyprus, však jeho krásu rokmi nezničil nápor nezodpovedných turistov.

Ostrov už viac ako 40 rokov bez výnimky dodržiava zavedený limit, ktorý povoľuje vstúpiť naraz len 400 turistom. Spolu s tým zároveň limituje počet lôžok.

Vďaka jedinečnému pravidlu dnes turisti po príchode počujú len zvuky mora a jedinečných endemických druhov, ktoré sa podarilo zachovať až dodnes. Aj vďaka jeho jedinečnej biodiverzite mu dokonca od roku 1982 patrí miesto v zozname svetového dedičstva UNESCO.

„Zážitok ponúka (ostrov) tým, čo tu nie je,“ hovorí Lisa Makiiti, ktorá zároveň na ostrove prevádzkuje ubytovania Bowker Beach House. Podľa nej sa hodnota ostrova „ukrýva v tom, že je miestom, ktoré oproti iným turistickým destináciám funguje úplne naopak.“

Foto: Inas66, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Atraktivitu takéhoto miesta odráža aj fakt, že najbližšiu rezerváciu si aktuálne viete vytvoriť až v roku 2026. Letenky zo Sydney, rovnako ako ubytovanie, vás vyjdú na stovky až tisícky eur. Napríklad, za ubytovanie si počas sezóny zaplatíte od 180 do 2 770 eur za jedinú noc.

Rodiny chránia územie celé generácie

O zachovanie unikátneho miesta usilovne bojujú samotní obyvatelia. Na ostrove žijú niektoré rodiny aj sedem generácií. Všetci sa snažia chrániť jeho prírodu, vďaka čomu je viac ako 85 percent plochy dodnes pokrytej pôvodnými lesmi.

Vďaka tomu, že približne 70 percent územia patrí do štatútu národného parku, na mieste nie je povolený rozvoj. Pre obyvateľov je myšlienka na rozvojovú činnosť (ako napríklad vyrúbanie časti lesov) úplne mimozemský koncept.

Podľa slov prírodovedca Iana Huttona existuje na celom území „silný generačný pud chrániť svoj ostrov“, vďaka ktorému dnes miesto prekvitá ako žiadne iné.

Uložiť článok

Najnovšie články