Ilustračná fotografia, Pexels

Aktivisti upozorňujú na obrovskú svetovú kauzu. Pre čínsku medicínu vraždia v nehumánnych podmienkach milióny somárov.

Tradičná čínska medicína vyvoláva nedôveru západného sveta už desaťročia. Ak by sme aj opomenuli nepreukázané lekárske účinky prírodných liečiv, kontroverzná stále ostáva ich výroba. Napríklad gél, ktorý v Číne nazývajú ejiao, a ktorý má pomáhať pri problémoch s krvným obehom či neplodnosťou, vyrábajú z kože somára. A tým teraz hrozí populačný kolaps.

Článok pokračuje pod videom ↓

V priebehu nasledujúcich piatich rokov môže byť pre výrobu špeciálnej čínskej medicíny vyhladená až polovica svetovej populácie somárov, tvrdí správa britskej charitatívnej organizácie Donkey Sanctuary vydaná vo štvrtok 21. novembra. Dôvod je pritom celkom jednoduchý. V Číne je obrovský dopyt po tradičnom liečive ejiao a krajina tak dováža obrovské množstvo koží zo somárov, ktoré sa na výrobu tradičnej čínskej medicíny využívajú.

Čínska tradičná medicína má mimoriadne dlhú históriu, prečo potom na problém poukazujú aktivisti až teraz? Podľa správy charity Donkey Sanctuary sú dôvody jednoduché a alarmujúce. V samotnej Číne žilo ešte pred dvoma desaťročiami odhadom asi 11 miliónov somárov. Počet jedincov však v dôsledku využívania ich koží na výrobu ejiao poklesol na 6 miliónov. Krajina preto začala kože dovážať z celého sveta. A populácia nepárnokopytníkov sa začala rúcať hneď v niekoľkých regiónoch planéty.

Podľa Donkey Sanctuary navyše prebieha export somárích koží nelegálne. Farmárom sú zvieratá často odobrané násilím alebo ukradnuté. Zvieratá sú potom v nehumánnych podmienkach prepravované na bitúnky. Počas transportu nemajú dostatok miesta a žiadny prístup k vode a potrave. Dopyt po kožiach je taký obrovský, že v transportoch nechýbajú ani choré zvieratá, mláďatá či gravidné samice. Prepravu do bitúnkov neprežije v priemere 20% zvierat.


Ešte horšie podmienky pritom panujú v samotných bitúnkoch. Tam sú zvieratá zabíjané a do Číny sú exportované iba samotné kože. Tých Čína na výrobu lieku spotrebuje ročne asi 4,8 milióna kusov. Charitatívna organizácia upozorňuje na dramatický pokles populácie somárov vo viacerých krajinách Južnej Ameriky, Afriky aj Ázie. Celosvetovo sú od týchto hospodárskych zvierat závislé životy až 500 miliónov ľudí. Väčšina z nich žije v najchudobnejších regiónoch planéty.

Populácia somárov sa v Číne zmenšila od roku 1992 o 72%. Od roku 2007 aktivisti evidujú zníženie populácie v Brazílii o 28%, v Botswane o 37% a o 53% v Kirgizsku.

Charitatívna organizácia Donkey Sanctuary vyzýva na prijatie okamžitých a naliehavých opatrení. Od čínskej vlády požaduje okamžité zastavenie dovozu koží somárov určených na výrobu tradičnej čínskej medicíny. Apeluje aj na vlády štátov, odkiaľ sú surové kože exportované, aby zastavili nehumánne a dramatické zabíjanie somárov.

Uložiť článok

Najnovšie články