Foto: Needpix, Pexels

Európska únia splní stanovený cieľ pre zníženie emisií skleníkových plynov.

Európskej únii sa podarí splniť svoj cieľ a do roku 2020 úspešne zníži emisie skleníkových plynov v porovnaní s 90. rokmi o viac ako 20 %. Výrazne k tomu prispelo aj Slovensko, ktoré patrí ku krajinám s najvýraznejšou mierou poklesu z celej EÚ.

Článok pokračuje pod videom ↓

V roku 2017 boli emisie skleníkových plynov v EÚ o 21 % nižšie než v roku 1990. Cieľ znížiť emisie o 20 % do roku 2020 sa tak podľa portálu Euractiv podarí Európskej únii úspešne docieliť. EÚ v roku 2007 rozhodla tiež o tom, že do roku 2020 bude 20 % energií vyrábaných z obnoviteľných zdrojov. V roku 2017 sa EÚ však stále pohybovala na 17,5 %.

Kým podľa dát Euractivu predstavoval pokles skleníkových plynov v EÚ 21 %, podľa správy Európskej komisie je to pre rok 2019 už 2 3%. Krajiny európskej únie tak spoločne úspešne dosiahli stanovený cieľ a môžu sa spoločne pokúsiť o splnenie tých ďalších. Do roku 2030 chce EÚ emisií o 40 % menej ako v 90. rokoch a z obnoviteľných zdrojov chce vyrábať 27 % energie. Do polovice storočia chce Európska únia znížiť množstvo skleníkových plynov v porovnaní so spomínaným obdobím až o 80 %.

Hmla so smogom nad mestom Salgótarján, Foto: Archív TASR

K dosiahnutiu celoeurópskeho cieľu sa výrazne pričlenilo aj Slovensko. V porovnaní so začiatkom 90. rokov klesli u nás emisie skleníkových plynov do roku 2017 o 41 %. Príčinou tohto poklesu je najmä reštrukturalizácia priemyslu na začiatku 90. rokov 20. storočia. Slovensko sa tak nachádza na piatom mieste krajín EU s najvýraznejším poklesom emisií. Väčší pokles dosiahli len v Estónsku, Rumunsku, Lotyšsku a Litve.

Napriek splneniu cieľov EÚ na optimizmus veľa času neostáva. Len pred niekoľkými dňami upozornila Svetová meteorologická organizácia na to, že koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére opäť dosahujú rekordné úrovne. V reakcii na to OSN uviedla, že svet musí v období do roku 2030 každoročne znížiť emisie skleníkových plynov o 7,6 percenta, inak premešká príležitosť zabrániť ničivej klimatickej zmene.

Uložiť článok

Najnovšie články