Jedna z najslávnejších katastrof lodnej dopravy, potopenie Titanicu, sa udiala v roku 1912. Zahynulo vtedy viac ako 1 500 ľudí a vrak je pochovaný na dne oceánu v hĺbke 3 800 metrov. Po takej dlhej dobe sa však na Titanicu podpisuje zub času a rozkladá sa. Experti oznamujú, že čoskoro nám po slávnej lodi ostanú iba spomienky.
Ako informuje BBC, medzinárodný tím expertov vykonal v auguste päť ponorov k vraku lode, aby vykonali jeho prieskum. Zistili, že síce niektoré časti sú v prekvapivo dobrom stave, no mnohé sa začínajú rozpadať, či už zmizli.
„Titanic sa vracia prírode“ povedal Parky Stephenson, historik venujúci sa Titanicu. Dôvody, prečo sa vrak rozkladá, sú viaceré. Jedným sú silné morské prúdy, ktoré neustále vyvíjajú na vrak tlak, potom je to korózia, ktorá je ešte podporovaná slanou vodou a v neposlednom rade sú to baktérie.
„Na stroskotanej lodi sú mikróby, ktoré požierajú železo a vytvárajú tak šupinatú štruktúru, ktorá je slabou formou kovu,“ povedala Clare Fitzsimmons z univerzity v Newcastle. Vytvorené šupinky sú krehké a veľmi ľahko sa rozpadnú na prach. Je tak možné, že nepotrvá dlho a po Titanicu neostane nič, iba hrdzavá škvrna na dne oceánu.
Kvôli veľkej hĺbke je momentálne prakticky nemožné vrak lode vytiahnuť a zachrániť aspoň jeho časti. Navyše, expedícia by bola neuveriteľne finančne náročná a zložitá. Vyzerá to teda tak, že osud Titanicu je spečatený.
Titanic stroskotal už počas svojej prvej plavby v noci zo 14. na 15. apríla roku 1912. Zahynulo okolo 1 500 cestujúcich a členov posádky. V tom čase išlo o najväčší osobný parník sveta. Postavený bol v lodeniciach Harland and Wolff v írskom Belfaste.
Prvá cesta, vyplávanie z prístavu 10. apríla 1912, smerovala z anglického Southamptonu do amerického New Yorku s 2 224 ľuďmi na palube. K tragédii došlo o 23:40 hod., keď sa loď zrazila s ľadovcom. Po necelých troch hodinách o 02:20 hod., klesol ku dnu. Príčinou vysokého počtu obetí bol nedostatok záchranných člnov a súhra ďalších okolností.
Nahlásiť chybu v článku