abcnews

Miesto narodenia a následne aj svojho života si človek nevyberie. To jediné čo mu ostáva, je už len prispôsobiť svoj život podmienkam, ktoré mu dané miesto ponúka. Na svete však existujú miesta, ktoré sú naozaj mimo ľudskej civilizácie, dokonca odrezané od sveta. Ponúkame vám zoznam 6 miest, z celého sveta, ktoré sú naozaj netypické.

Predstavte si, aké to máme v živote jednoduché. Keď sa ráno prebudíme a nemáme nič, čo by sme mohli zjesť na raňajky, zájdeme do obchodu. Ak je to ďalej, nemusíme sa ani trápiť, nasadneme na električku či autobus. To isté platí s vybavovaním, nakupovaním, školou či cestovaním. Všetko je okamžite dostupné, akurát to stojí nejaké financie. Vedeli ste, že na svete existujú miesta, ktoré to až tak celkom jednoduché nemajú? Ak sa vám pri pojme ,,koniec sveta“ vybavia okamžite len africké kmene a ich spôsob života, toto v článku naozaj nenájdete. Na svete existuje niekoľko miest, ktoré to majú podstatne ťažšie. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Francúzsko, Veľká Británia, Nórsko, Japonsko, Rusko a Kanada. Toto je 6 krajín, kde ľudia žijú spôsobom, ktorí pre nich znamená životný štýl, no pre nás by to bolo niečo, čo si ani len nevieme predstaviť. Život ďaleko od civilizácie v najtvrdších podmienkach a k tomu všetkému ste obklopení akurát tak divokou prírodou. Vitajte na konci sveta. Toto je 6 miest, kde by ste sa naozaj nechceli narodiť.

Kergueleny, Indický oceán, Francúzsko

Ak si tieto ostrovy vyhľadáte na mape tak zistíte, že Kergueleny sú zhruba na polceste medzi Afrikou a Austráliou. Ostrovy objavil v roku 1772 Yves-Joseph de Kerguelen-Trémarec. Od tohoto roku ostrovy patria Francúzsku. Najväčšie šialenstvo bývania na tomto mieste je fakt, že najbližšia civilizácia od ostrova je vo vzdialenosti 3300 kilometrov. Ak by ste si mysleli, že tu býva aspoň sto ľudí, nie je to celkom pravda. Počas zimných mesiacov tu môžete stretnúť len 50 obyvateľov. O pár ľudí viac však stretnete počas leta. Ostrovy využíva francúzska vláda na výskum. Hlavné mesto Port-aux-Francais pozostáva iba z prístavu a zopár malých obytných zariadení. Centrálny ostrov Grand Terre je domovom množstva tučniakov a tuleňov. Pôda na ostrove nie je vhodná na pestovanie a snehom pokryté kopce lákajú skôr geológov.

ostrov
wantexpeditions

Ostrov Tristan Da Cunha, Južný Atlantik, Veľká Británia

Ostrov je oficiálne najizolovanejším trvalo obývaným miestom na svete. Najbližšia pevnina je Ostrov svätej Heleny a nachádza sa vo vzdialenosti 2 430 kilometrov. Ostrov objavil navigátor Tristan da Cunha pri plavbe z Brazílie do Juhoafrickej republiky. Pre rozbúrené more ale nemohol pri ňom zakotviť. Prvý človek, ktorý na ostrov vstúpil, bol americký kapitán Jonathan Lambert v roku 1811. Trvalo má ostrov približne 270 obyvateľov, rádiovú stanicu, múzeum, bazén, supermarket a predajňu zmiešaného tovaru. Obyvatelia ostrova majú elektrinu a vodu. Prístup na ostrov je veľmi náročný a podlieha povoleniu vedenia ostrova. Taktiež fotografovanie na ostrove je len s povolením. Spojenie so svetom je zabezpečené loďou z Juhoafrickej republiky. Kriminalita na ostrove je nulová a nezamestnanosť neexistuje.

tristan
stoplusjednicka.cz

Longyearbyen, Svalbard, Nórsko

Toto miesto je najsevernejšie položeným mestom sveta a od 27. októbra do 15. februára, tu je polárna noc a od 19. apríla do 25. augusta polárny deň. V tejto oblasti žije okolo 2 000 obyvateľov.  Od roku 1916 sa v okolí začalo ťažiť uhlie a v jednej z opustených šácht bola vybudovaná „semenná banka“ . Práve tam sa nachádza globálne úložisko semien rastlín z celého sveta. Mesto bolo 8. septembra 1943 zničené Nemcami, no po skončení druhej svetovej vojny bolo znovu obnovené. Ťažiarsky priemysel postupne nahradila veda a výskum a stalo sa moderným mestom s rozvinutou infraštruktúrou, rozvinutým obchodom a čulým turistickým ruchom. V Longyearbyene je arktické podnebie zmierňované Golfským prúdom, ktorý spravidla najnižšie zimné teploty udrží nad −20 °C. V lete sa priemerné denné teploty pohybujú okolo +5 °C, ktoré postačujú na rast niekoľkých malých rastlín.

severny-pol
cruice-handbook

Oimiakon, Sibír, Rusko

Aj vám sa okamžite pri slove Sibír vybaví obrovská zima a chlad? Mesto je oficiálne najchladnejším miestom na planéte. Do Oimiakonu sa dostanete po dlhej ceste naprieč zamrznutou krajinou. Krajina je dokonca taká zamrznutá, že spôsobuje problémy. Ak niekto zomrie, nie je možné ho pochovať. Mesto aj napriek všetkým nevýhodám a obrovskému mrazu láka turistov. Obľúbeným sa stal najmä lov sobov. Aj napriek hrôzostrašným teplotám tam stále býva cez 500 obyvateľov. Ich strava pozostáva zo sobieho a konského mäsa. Miestni avizujú, že napriek krutým teplotám si nevedia predstaviť život inde na zemi  Viac o tomto meste sa dočítate najmä v tomto článku.

norsko
abcnews

Minamidaitō, Okinawa, Japonsko

Ostrov Minamidaitō leží presne 360 kilometrov východne od mesta Okinawa a vďaka svojej polohe zohral významnú úlohu počas Druhej svetovej vojny. Ostrov si privlastnovali počas niekoľkych rokov Japonsko aj USA. Japonsko oficiálne vyhlásilo ostrov za svoje územie v roku 1885. Na konci Druhej svetovej vojny si ho privlastnilo USA. V roku 1900 sa tím priekopníkov stal prvým obyvateľstvom ostrova.  Osada vznikla na ostrove až v roku 1946, a ostrov bol nakoniec prinavrátený Japonsku. Dnes je ostrov obľúbený hlavne vo filmovom priemysle. Je ziskový najmä vďaka cukrovej trstine, ktorá sa pestuje v centrálnych nížinách ostrova. Možno budete prekvapení, ale práve na tomto ostrove sa vyrába aj rum. Liehovar bol založený v roku 2004 a dokonca vyrába až dva druhy rumu.

minamidaito
cometojapankuru

Alert, Nunavut, Canada

Zoznam najodľahlejších miest na svete by nebol kompletný bez stanice Alert. Ide o  najsevernejší bod Kanady. Alert je jednou z najznámejších polárnych staníc na svete a je tam poriadna zima. Stanica je pomenovaná podľa britskej lode HMS Alert. Striedavo ju obývajú vojaci a vedecký personál. Od 8. apríla do 5. septembra tu vládne polárny deň a najteplejšia nameraná teplota bola -4°C. Je to najsevernejšie trvalo obývané osídlenie na svete. V roku 2005 jej populácia pozostávala z piatich civilistov a asi 70 vojakov. V Alerte trvá zima takmer celý rok. Prvým doloženým objaviteľom, ktorý dosiahol nejsevernejší bod Ellesmerova ostrova bol Sir George Nares v rokoch 1875-1876, na jachte HMS Alert. Meteorologická stanica bola vybudovaná v roku 1950 a vojenská stanice v roce 1958. Aby ste sa odtiaľto dostali do nejakého väčšieho mesta, musíte prejsť cez 3000 km.

Sign at CFS Alert. During April-May 2015 at CFS Alert, personnel from Defence Research and Development Canada (DRDC) test the performance of new and existing models of the icepick geobuoy in the Arctic environment. The icepick geobuoy was developed for the Royal Canadian Air Force (RCAF) to allow for the passive acoustic tracking of marine traffic operating beneath Arctic ice, and is deployed from a CP-140 Aurora aircraft.
drdc

Niektoré miesta naozaj patria k veľmi zaujímavým a až príliš netypickým. Avšak na všetkých dokážu bývať ľudia a existovať tak ako aj my, ktorí máme k dispozícií naozaj všetko. Životný štýl je teda len otázkou zvyku.

Pozri aj: Na tomto ostrove žije domorodý kmeň, ktorý s moderným svetom ešte nikdy nekomunikoval

interez.sk (Anna Zábojníková), wikipédia
Uložiť článok

Najnovšie články