Núdzový stav a zákaz vychádzania či zákaz zhromažďovania končia. Ešte včera informovala podpredsedníčka vlády a ministerka pre investície Veronika Remišová, že tento stav nastane po odobrení a podpísaní novely zákona o hospodárskej mobilizácii.
Vláda dnes ohlásila poobedné rokovanie, na ktorom sa schválil koniec núdzového stavu, platiť začne od zajtrajšieho dňa a teda od soboty 15. mája. Tým pádom sa končí aj zákaz vychádzania, či zákaz zhromažďovania sa. Opäť by sa mala vrátiť možnosť cestovania do zahraničia. Vláda tak schválila uznesenie tesne po tom, ako prezidentka podpísala avizovaný zákon o hospodárskej mobilizácii.
Núdzový stav nahradí zákon o hospodárskej mobilizácii
Vláda v stredu odobrila návrh na skrátené legislatívne konanie poslaneckej novely zákona o hospodárskej mobilizácii, podľa ktorej by niektoré jej opatrenia mohli byť prijaté nielen v núdzovom alebo výnimočnom stave, ale aj v mimoriadnej situácii. Aj z pohľadu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského po schválení novely zákona o hospodárskej mobilizácii už nie je potrebný núdzový stav.
Ak chceme ukončiť núdzový stav, potrebujeme na určité činnosti náhradu, napríklad aby sme mohli odmeniť zdravotníkov v prvej línii alebo aby náklady na pandemické opatrenia nemuseli ísť z rozpočtu zdravotníctva. V pléne Národnej rady (NR) SR to vo štvrtok uviedol minister hospodárstva Richard Sulík pri uvádzaní návrhu na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o hospodárskej mobilizácii.
Skrátené legislatívne konanie Sulík odôvodnil tým, že aktuálny núdzový stav by musel parlament odobriť najneskôr v utorok (18. 5.). Bol by rád, ak by sa legislatíva schválila do tohto termínu a núdzový stav by už nebol potrebný. Cieľom návrhu zákona je legislatívne upraviť možnosť prijímania niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie nielen vo výnimočnom stave a v núdzovom stave, ale aj v mimoriadnej situácii. Zmena zákona súvisí s opatreniami prijímanými v čase pandémie koronavírusu.
Zákon prešiel, podpísala ho aj prezidentka
Poslanci Národnej rady SR (NR SR) dnes 104 hlasmi definitívne schválili novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, o ktorej rokovali v skrátenom legislatívnom konaní. Vďaka zmene zákona budú niektoré opatrenia hospodárskej mobilizácie naviazané aj na mimoriadnu situáciu a bude ich možné nariaďovať aj počas nej.
Skupina koaličných poslancov, ktorá právnu úpravu predložila, v dôvodovej správe uviedla, že núdzový stav predstavuje výrazný zásah do základných práv a slobôd. Na Slovensku bol opakovane vyhlásený od 1. októbra 2020 a trvá súvisle viac ako sedem mesiacov. Mimoriadna situácia je na Slovensku vyhlásená s účinnosťou od 12. marca 2020.
Opatrenia hospodárskej mobilizácie sú podľa súčasného znenia zákona naviazané na výnimočný alebo núdzový stav. Ide napríklad o opatrenia ako pracovná povinnosť, organizácia výroby a služieb, používanie štátnych hmotných rezerv či organizácia dodávok životne dôležitých tovarov a ich predaj s využitím mimoriadnych regulačných opatrení. Výnimkou bude pracovná povinnosť, ktorá sa bude naďalej viazať len na núdzový alebo výnimočný stav, a nebude ju možné nariadiť počas mimoriadnej situácie.
Zákon dnes poobede zároveň podpísala prezidentka a tak sa nebude čakať do utorka 18. mája, kedy mal skončiť automaticky. Vláda rozhodla o jeho zrušení, rovnako končí aj zákaz vychádzania.
Nahlásiť chybu v článku