foto: sk.wikipedia.org (Carlos Delgado)

Tento let sa nezaobišiel bez menších komplikácií a niekoľko pasažierov skončilo v nemocnici. Letecká spoločnosť sa vraj nezachovala najadekvátnejšie.

Občas sa cesta lietadlom nezaobíde bez menších nepríjemností. Čo by ste však povedali napríklad na krvácanie z uší pasažierov? Mohla by to byť určite slušná scéna z katastrofického filmu. Predstavte si však, že sedíte v lietadle a stane sa to práve vám.

Článok pokračuje pod videom ↓

Let z Dublinu do Chorvátska sa neobišiel bez komplikácií. Kabína zostala bez tlaku a cestujúci si museli nasadiť kyslíkové masky. Následne linka lietadla Ryanair FR7312 náhle núdzovo pristála v Nemecku. Dôsledkom toho bolo krvácanie uší u pasažierov, bolesti hlavy a nevoľnosť. Viac ako 30 cestujúcich bolo prevezených do nemocnice.

Všetko to zapríčinil rýchly pokles z 11 na 3 kilometre. Zmena tlaku v kabíne môže totiž spôsobiť celý rad zdravotných problémov. Dokonca sa môžu objaviť príznaky hypoxie – nedostatku kyslíka v orgánoch alebo v tele, ako napríklad nevoľnosť a bolesti hlavy.

foto: pxhere.com

A prečo práve krvácanie z uší? Lekár Chris Brennan-Jones vysvetľuje: „Priestor stredného ucha je vzduchotesný a chránený bubienkom. Avšak vzduch sa môže dostať dnu a von cez Eustachovu trubicu. Keď sa zvyšuje nadmorská výška, tlak vzduchu v atmosfére klesá. Tlak v strednom uchu však zostáva relatívne nezmenený. A to môže vyvíjať tlak na ušný bubienok a napríklad zhoršovať samotnú schopnosť počutia.“

Extrémny nárast alebo pokles tlaku môže dokonca spôsobiť prasknutie bubienka. Čo zahŕňa bolesti alebo odvodňovanie, ktoré môže sprevádzať aj krv. A samozrejme, nevoľnosť a závrat.

Foto: Pixabay

Spoločnosť Ryanair vo vyhlásení uviedla, že lietadlo pristálo v súlade so všetkými pravidlami a na pasažierov hneď po vystúpení čakala lekárska pomoc. Cestujúci však s týmto tvrdením nie celkom súhlasia. Niektorí tvrdia, že vykazovali nedostatok empatie ku svojim zákazníkom, ktoré dokonca hraničili s neľudským zaobchádzaním.

Nakoniec však všetko dobre dopadlo a v nemocnici sa cestujúci dlho nezdržali. A najmä sa nemali žiadne vážnejšie zdravotné problémy.

Pozri aj: Doprava zadarmo. Tieto fakty o Estónsku vás presvedčia, že podobnú krajinu nenájdete

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články