Nový Zéland

Foto: Unsplash.com

Každoročne sa robia vyhodnotenia, ktoré ukazujú, do akej miery sú ľudia v jednotlivých krajinách šťastní, spokojní a úspešní.

Väčšinou sa ako hlavné ukazovatele berú napríklad finančná zabezpečenosť, spokojnosť v zamestnaní či spokojnosť s poskytovanými službami, ako je napríklad vzdelanie či zdravotníctvo. Nový Zéland sa však rozhodol, že tento prístup pozmení a vymedzí nové chápanie spokojnosti, úspechu a merania týchto ukazovateľov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Všeobecný pocit pohody

Vďaka tomuto kroku sa Nový Zéland stane prvou krajinou, ktorá nebude úspech merať peniazmi ale tým, aká je miera všeobecného pocitu pohody ľudí. Minister financií dokonca plánuje vyčleniť aj rozpočet, ktorý bude slúžiť na to, aby mohla krajina bojovať proti chudobe, domácemu násiliu a podporovať mentálne zdravie obyvateľov.

Viac bezdomovcov a chudobných

Napriek tomu, že ekonomika Nového Zélandu je na tom zdanlivo dobre, ľudia si ledva môžu dovoliť vlastniť domov, stúpa počet bezdomovcov a aj počet samovrážd. Rovnako stúpa aj počet ľudí, ktorí boli nútení požiadať štát o pomoc v núdzi. Rast ekonomiky očakáva v roku 2019 a 2020 aj Medzinárodný menový fond, to však, žiaľ, nepocítia bežní občania vo svojich každodenných životoch. Nerastie ich životná úroveň, ani nemajú lepšiu príležitosť uplatniť sa.

Foto: unsplash

Život má mať zmysel

Nový Zéland nie je jedinou krajinou, ktorá sa chce zamerať na všeobecnú spokojnosť obyvateľov. O meranie spokojnosti ľudí sa pokúsila už aj Británia. Nový Zéland je však prvou krajinou, ktorá robí kroky vo forme vyčleneného rozpočtu, snahy a úpravy zákonov, ktoré by ľuďom pomohli cítiť sa lepšie. TheGuardian uvádza vyjadrenie politika Granta Robertsona, ktorý sa v jednom zo svojich príhovorov vyjadril, že je dôležité, aby mal život ľudí zmysel a aby v ňom bola istá rovnováha.

Našli sa aj kritici

Rozpočet bude k dispozícii už 30. mája a Robertson vyjadril nádej, že pomôže zmierniť rozdiely medzi elitou a obyčajnými občanmi, medzi sľubmi a skutkami a medzi tým, čo by ľudia mali mať k dispozícii a čo skutočne majú. Samozrejme, našli sa aj takí, ktorí tento krok kritizujú a tvrdia, že to, čo obyvatelia Nového Zélandu skutočne potrebujú, je lepšia infraštruktúra a vyššia úroveň poskytovaných služieb.

Foto: unsplash

Susedia alebo cukrovka

Amy Adamsová, hovorkyňa jednej z politických strán, sa v rozhovore pre RNZ vyjadrila, že vytvorenie plánu a rozpočtu je nonsensom a pôsobí, akoby získanie nového priateľa bolo dvakrát dôležitejšie ako fakt, že sa človek nemusí hnať na pohotovosť alebo akoby priateľské vzťahy so susedmi boli dôležitejšie, ako prevencia cukrovky.

Či bude tento nápad efektívny, to sa zrejme ukáže až časom.

theguardian, rnz
Uložiť článok

Najnovšie články