Nový variant koronavírusu bol najprv známy pod označením ní. Teraz mu Svetová zdravotnícka organizácia dala nový názov.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok označila novoobjavený variant koronavírusu B.1.1.529 za „variant vyvolávajúci znepokojenie“ a premenovala ho na omikron, teda pätnáste písmeno gréckej abecedy. Informovala o tom agentúra AFP.
„Na základe predložených dôkazov svedčiacich o neblahej zmene v epidemiológii COVID-19… WHO označila B.1.1.529 za variant vyvolávajúci obavy s názvom omikron,“ uviedla organizácia v tlačovej správe. WHO ďalej spresnila, že prvá známa potvrdená infekcia variantom omikron pochádza zo vzorky odobratej 9. novembra v Juhoafrickej republike.
Svetová zdravotnícka organizácia ľuďom opätovne odporučila, aby prijali opatrenia na zníženie rizika ochorenia COVID-19 vrátane nosenia rúšok, zvýšenej hygieny rúk a fyzických rozostupov. Okrem toho WHO pripomína potrebu lepšieho vetrania vnútorných priestorov a vyhýbanie sa preplneným priestorom. Organizácia v neposlednom rade odporučila očkovanie schválenými vakcínami.
EÚ sa dohodla na obmedzení letov z afrických štátov
Členské krajiny Európskej únie sa dohodli na okamžitom zavedení obmedzení na všetky druhy dopravy zo siedmich krajín z južnej časti Afriky s cieľom obmedziť šírenie nového variantu koronavírusu. Informovala o tom v piatok na Twitteri hovorkyňa Európskej komisie Dana Spinantová.
Medzi postihnuté krajiny patria Botswana, Eswatini (bývalé Svazijsko), Juhoafrická republika (JAR), Lesotho, Mozambik, Namíbia a Zimbabwe.
Pre cestujúcich prichádzajúcich z týchto krajín by mali platiť prísnejšie požiadavky v oblasti karantény, testovania a trasovania kontaktov. Slovinské predsedníctvo v rade EÚ na Twitteri potvrdilo, že členské krajiny prijali tieto opatrenia v rámci mechanizmu krízovej reakcie (IPCR).
Zavedenie opatrení je v kompetencii jednotlivých členských krajín. Viaceré z nich tak však už urobili. Európska komisia už predtým v piatok navrhla uviesť v spoločných pravidlách členských krajín v oblasti cestovania do činnosti tzv. „záchrannú brzdu“, píše agentúra DPA.
Nahlásiť chybu v článku