Nová postavička v štýle anime má byť maskotom jubilea v roku 2025, veľkých osláv spirituality a odpúšťania, ktoré sa konajú každých 25 rokov. Navrhol ju rímsky umelec Simone Legno, ktorý je zároveň vizionárom úspešnej značky tokidoki.
Podľa portálu Nový Čas ju predstavil arcibiskup a hlavný organizátor Svätého roka, 73-ročný Rino Fisichella. Maskot dostal meno Luce (z talianskeho slova s významom „svetlo“), pričom jeho úlohou je podľa slov Fisichellu reprezentovať populárnu kultúru tak, aby sa zapáčila dnešnej mládeži.
Japonská maskotová mánia prenikla do Vatikánu
Legno sa pri návrhu inšpiroval maskotovou mániou v Japonsku, ktorú označujeme slovíčkom jurukjara či juru-čara, ako píše Euro News. Prvýkrát v histórii sa dokonca oddelenie Svätej stolice zúčastnilo talianskeho komiksového festivalu Lucca Comics and Games, kde dostal maskot vlastný exkluzívny priestor.
The Vatican has unveiled the official mascot of the Holy Year 2025: Luce (Italian for Light).
Archbishop Fisichella says the mascot was inspired by the Church’s desire „to live even within the pop culture so beloved by our youth.“ pic.twitter.com/hVU2CmYA3O
— CatholicTV (@CatholicTV) October 28, 2024
Ľudia sú v rozpakoch, niektorí si rozhodnutie pochvaľujú
Odvážny ťah Vatikánu, v podobe modrovlasej dievčinky v žltom pršiplášti, sa stretol s rôznorodými reakciami. Objavilo sa mnoho ľudí, ktorí majú z nového maskota nesmiernu radosť. Postavička dokázala vyvolať sympatie neveriacich, rovnako ako tých, ktorým sa páčil apel na mládež.
„Nie som v žiadnom zmysle nábožensky založená osoba, ale nekonečne slintám nad všetkým, čo je tokidoki, pretože som na tom vyrastal, čo znamená, že som postavou Luce posadnutý, tak veľmi milujem toto stvorenie,“ napísal jeden z používateľov na sociálnej sieti X.
Podľa portálu Nový Čas však maskot tiež vyvolal veľkú kontroverziu a stretol sa s vlnou odmietnutia. Kritici narážajú na podobu mena Luce a Lucifer a tvrdia, že jej stelesnenie je „hlboko zlým symbolom“.
Ako nakoniec informuje Gizmodo, v najnešťastnejšom slede udalostí, s ktorým sa však podľa slov portálu „dalo rátať“, sa tiež podľa 404 Media začali šíriť „desiatky tvrdých pornografických obrázkov“ postavičky.
„Zdá sa, že tieto obrázky boli väčšinou generované prostredníctvom (AI) stránok, ako je Civitai, stránka, ktorá umožňuje používateľom vytvárať snímky AI.“
Nám v redakcii interez v čomsi pripomenula postavu Coraline z ikonického animovaného filmu. Čo si o tomto maskotovi myslíte vy?
Nahlásiť chybu v článku