Na 100 % účinnú metódu sa zatiaľ nájsť nepodarilo. Zato sa však vedcom podarilo urobiť obrovský krok vpred. Vytvorili liek, ktorý v telách myší zničil takmer všetky bunky spôsobujúce zákernú rakovinu prsníka.
Z tiel myší zmizli takmer všetky rakovinové bunky
Napriek tomu, že veda, ako aj medicína, sa posúva vpred míľovými krokmi, niektoré ochorenia ostávajú aj naďalej neliečiteľné, medzi nimi aj niektoré druhy rakoviny. V niektorých prípadoch môže pacientom pomôcť chemoterapia či ožarovanie, rakovina však dokáže byť poriadne odolná a opätovne sa vracať. Ako najnovšie informuje štúdia publikovaná v časopise Science Translational Medicine, vedci objavili takpovediac slabé miesto rakoviny prsníka, vďaka čomu môžu priamo útočiť na choré bunky, ako aj na metastázy. U myší vďaka novému lieku dosiahli nevídaný úspech, z ich tiel sa stratilo takmer 100 % rakovinových buniek.
Liečba je zatiaľ zameraná konkrétne na rakovinu prsníka, najmä na metastatický karcinóm prsníka s pozitívnym estrogénovým receptorom (ERα), ktorý je pomerne agresívny. Vyznačuje sa tým, že na svoj rast využíva estrogén, ako napovedá samotný názov. V súčasnosti sa tento typ rakoviny lieči tak, že sa minimalizuje hladina estrogénu v tele pacienta. Následkom toho rakovina príde o zdroj „potravy“ a nemôže nekontrolovateľne rásť. Neraz sa však v tele človeka tvoria mutácie, ktoré rakovine umožnia túto prekážku obísť. Následkom toho je toto ochorenie extrémne ťažké vyliečiť a úmrtnosť je veľmi vysoká.
Ďalším krokom je testovanie lieku na ľuďoch
Ako píše portál IFLScience, vedci dúfajú, že sa im podarí vyvinúť novú triedu liekov proti rakovine prsníka, ktorá bude účinná aj v boji proti metastázam. Súčasťou liekov je zložka, ktorej sa hovorí ErSO. Je to drobná molekula, ktorej úlohou je aktivovať špecifické procesy v rakovinových bunkách, následkom čoho nastane ich smrť.
Po tom, čo bol liek vpichnutý myšiam, došlo k úplnej regresii rakovinových buniek, vrátane tých, ktoré sú zvyčajne zodpovedné za spomínané mutácie. Navyše, po 7 dňoch od vpichnutia lieku zmizli metastázy aj z kostí, pľúc a aj z pečene. Dokonca došlo aj k rapídnemu zmenšeniu nádorov na mozgu. Vedci si preto myslia, že liek neodstraňuje len veľké nádory, ale zničí úplne všetky rakovinové bunky.
Ak aj v tele ostanú bunky, z ktorých môžu po niekoľkých mesiacoch opäť narásť nádory, aj tie sú voči lieku citlivé, čo znamená, že ich dokáže zničiť. Veľkou výhodou lieku s ErSO komponentom je, že vedci zatiaľ nespozorovali žiadne vedľajšie účinky, píše Illinois New Bureau. Farmaceutická spoločnosť Bayer AG sa chystá skúmať možnosti testovania lieku na ľuďoch. Vedci plánujú pokračovať v testovaní lieku aj na ďalších typoch rakoviny, kde hrá hlavnú úlohu estrogén.
Nahlásiť chybu v článku