Počuli ste už o takzvanom „ghostingu“? Tento pojem je aktuálne napríklad na takom TikToku mimoriadne virálny. Spája sa predovšetkým s romantickými vzťahmi a randením, no IFL Science, s odvolaním sa na novú štúdiu, vysvetľuje, že existuje aj ďalší typ ghostingu. Jeho následky môžu byť ešte horšie a prichádza zo strany priateľov.
Ghosting sa tradične spája s ľuďmi, medzi ktorými môže vzniknúť niečo viac, avšak jeden z nich sa z ničoho nič odmlčí, prestane s druhou stranou komunikovať a stane sa z neho „duch“. Štúdia publikovaná v časopise Telematisc and Informatisc však vysvetľuje, že okrem ghostingu v romantickom zmysle existuje aj ghosting medzi priateľmi.
Má rozdielne dôvody aj následky
Autori štúdie sa rozhodli sústrediť nie iba na obeť ghostingu, ale aj na osobu, ktorá sa stáva tým duchom, a takisto aj na ghosting mimo romantických vzťahov. A prišli s prekvapivými výsledkami.
Výskumu sa zúčastnilo takmer tisíc mladých ľudí vo veku od 16 do 21 rokov. Ukázalo sa, že dôvody aj následky ghostingu sa v spomínaných dvoch prípadoch líšia. Ak by ste čakali, že budú horšie pri tom romantickom, opak je pravdou.
Myslí si, že ho ľahko nahradí niekým iným
Za partnerským ghostingom je v najčastejších prípadoch preťaženie informáciami, no čo sa týka toho kamarátskeho, dôvod môže byť oveľa sebeckejší. Prekvapivé výsledky štúdie ukazujú, že ghostovanie kamarátov súvisí so sebavedomím jedinca. IFL Science vysvetľuje, že čím je niekoho sebavedomie vyššie, tým narastá aj pravdepodobnosť, že bude svojho priateľa ignorovať a stane sa pre neho pomyselným duchom. Je totiž presvedčený o tom, že ho môže ľavou zadnou nahradiť niekým iným.
Realita ale taká jednoduchá a ružová nie je. Pretože u ľudí, ktorí ghostovali kamarátov, sa po niekoľkých mesiacoch začali objavovať depresívne sklony. Štúdia priniesla aj porovnanie s romantickým ghostingom, pri ktorom sa takýto negatívny dopad nepreukázal.
Nahlásiť chybu v článku