Foto: NASA

Hubblov vesmírny ďalekohľad oslavuje 30 rokov, počas ktorých prináša nový pohľad na vesmír. Pozrite sa, ako vyzeral v deň vašich narodenín.

V apríli si pripomíname významný úspech NASA. V roku 1990 bol na obežnú dráhu Zeme vyslaný Hubblov vesmírny ďalekohľad. Odvtedy sa zaslúžil o množstvo priekopníckych objavov na poli astronómie či astrofyziky. Ubehlo 30 rokov a Hubblov teleskop neustále prináša na Zem výnimočné informácie z miest mimo našej planéty. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Prvé problémy nastali už chvíľu po tom, ako bol vyslaný do vesmíru. Na jeho rekonštrukciu alebo vylepšenie bolo vyslaných päť misií. Po počiatočných neúspechoch ale potvrdil svoj obrovský význam.

Nachádza sa mimo zemskej atmosféry a vďaka tomu dokáže zhotovovať fotografie aj slabých a matných objektov. Tým sa odlišuje od ďalekohľadov na povrchu Zeme. Jeho fotografie priniesli nový pohľad na vesmír a fotografované objekty fascinujú nie iba astronómov. Ako uvádza NASA, Hubblov teleskop pracuje nepretržite každý deň, celých 24 hodín. To znamená, že má bohatý archív, v ktorom sa nachádza množstvo unikátnych záberov z každého jedného dňa.

24. apríla, si pripomenieme 30 rokov jeho fungovania. NASA pri tejto príležitosti vytvorila generátor, vďaka ktorému sa môžete pozrieť, ako to vyzeralo vo vesmíre v deň vášho narodenia. Jednoducho zadáte svoj dátum a generátor vám ukáže fotografiu aj s krátky edukačným popisom, ktorý približuje objekt na nej.

8. júl – Veľká červená škvrna na Jupiteri

Na fotografii sa nachádza najznámejšia škvrna planéty Jupiter. Veľká červená škvrna meria od severu na juh 15-tisíc kilometrov, čo je viac ako priemer celej našej planéty a ide v podstate o hurikán. Pod ňou sa nachádza menšia búrka s názvom Red Spot Jr. 

Foto: NASA

1. október – Galaxia NGC 3949

Galaxia NGC 3949 má rovnako, ako Mliečna dráha, disk plný mladých hviezd. Stred galaxie je žltší a tvoria ho staršie hviezdy.  Nachádza sa v súhvezdí Veľká Medvedica.

Foto: NASA

20. február – Hmlovina Monkey Head

Monkey Head Nebula alebo NGC 2174 je emisná hmlovina, ktorá sa nachádza v súhvezdí Orión. Tvoria ju oblaky prachu a žiariaceho plynu.

Foto: NASA

17. december –  Špirálové galaxie 273

UGC 1810 a UGC 1813 je dvojica vzájomne pôsobiacich galaxií, ktoré vytvárajú tvar pripomínajúci ružu. Väčšia z nich má disk zdeformovaný gravitačným ťahom.

Foto: NASA

30. máj – Labutia hmlovina

Labutia hmlovina, nazývaná aj Omega, sa nachádza v súhvezdí Strelec. Na fotografii je zachytené ohnisko vzniku hviezd. Okrem toho je zdrojom infračerveného a rádiového žiarenia.

Foto: NASA

Takéto fascinujúce fotografie prináša generátor na každý jeden deň. NASA zároveň vyzýva, aby ste fotografiu zdieľali na svojich sociálnych sieťach s hashtagom #Hubble30 a pochválili sa tak svojím výsledkom. Aká fotografia vznikla vďaka Hubblovmu teleskopu počas dňa vášho narodenia, si môžete pozrieť tu alebo môžete prehliadať bohatú vesmírnu galériu 30 rokov v 30 fotografiách.

nasa.gov
Uložiť článok

Najnovšie články