Foto: Unsplash

Podvodníci sú ešte prefíkanejší a rafinovanejší.

Len pred pár týždňami polícia upozorňovala na falošné telefonáty od Interpolu. Teraz je na Slovensku už ďalší sofistikovaný telefonický podvod, v ktorom sa vás pokúsi oklamať človek vystupujúci ako bankár a finančník . 

Článok pokračuje pod videom ↓

Viacerí Slováci boli v posledných týždňoch obeťami telefonického podvodu. Hovor, často aj zo slovenského telefónneho čísla, predstavoval nahratý záznam človeka, ktorý vystupoval ako zamestnanec Europolu a hovoril v anglickom jazyku. Najčastejšie hovoril podvodník o zneužití vašej karty, respektíve o nejakom trestnom čine, ktorí ste spáchali, píše O médiách.

Foto: Unsplash

Podvodníci však v súčasnosti skúšajú aj rafinovanejšie metódy. Už sa nepredstavujú ako zamestnanci Interpolu či Europolu, ale pracovníci banky. Po Unicredit Bank upozornila na nové spôsoby aj Slovenská sporiteľňa, ktorá opísala scenár podvodu.

Teraz sa podvodníci rozhodli prejsť z angličtiny do češtiny a telefónne číslo vedia upraviť tak, že sa javí ako číslo vašej banky. „Volajúci sa predstaví ako zamestnanec banky a môže sa stať, že sa predstaví dokonca pod menom jej reálneho pracovníka, či dokonca zašle aj falošný identifikačný preukaz,“ cituje portál O médiách slová šéfa bezpečnosti SLSP, Jána Adamovského.

Hra s bankou a políciou

V tejto „hre“ je klient obklopený falošným bankárom aj falošnou políciou. Podvod prebieha takmer vždy úplne rovnako. Klient dostane telefonát z banky, že na jeho meno si niekto požiadal úver a navedie ho, aby v banke ten úver zrušil. Bezprostredne na to mu zavolá falošná polícia, ktorá mu oznámi, že bol spáchaná trestný čin s úverovým podvodom. „Falošná polícia si s klientom dokonca dohodne osobné stretnutie, tým zvyšujú svoju dôveryhodnosť,“ dodáva J. Adamovský, šéf bezpečnosti SLSP.

Ak sa človek nechá vtiahnuť do tohto sofistikovaného podvodu, ďalším krokom je rada od falošného bankára, ktorý vám poradí vybrať si všetku hotovosť z banky a poslať ju na bezpečný dočasný účet. Aby to stále nevyzeralo podozrivo, z „banky“ vám pošlú aj pravý QR kód s logom, alebo ho pošlú k bankomatom na Bitcoin. Keď tam človek vloží svoje peniaze, automaticky o nich prichádza.

Nikdy nedávajte údaje o svojom účte cudzej osobe

Po tom, čo sa podvod s názvom „Falošný bankár“ objavil v Českej republike, hlásila prvé obete telefonátov aj Slovenská sporiteľňa, ktorá vyzvala na zvýšenú pozornosť klientov.

Klientov upozornila tiež Unicredit banka, ktorá opäť vyzvala na dostatočnú obozretnosť v tom, komu a kde dávajú ľudia údaje od účtov- Ak od vás neznáma osoba akoukoľvek formou požaduje údaje do vášho internet bankingu, k vašej platobnej karte, prihlasovacie mená a heslá alebo osobné údaje za žiadnych okolností takéto údaje neposkytujte.

foto: Unsplash

Na základe telefonátu nikdy nezasielajte finančné prostriedky ani ich neukladajte do neznámych schránok (napr. bitcoin). Polícia ani banka od vás nikdy nebudú požadovať uloženie vašich peňazí do schránok ani o ich prevod prostredníctvom telefonátu.

Uložiť článok

Najnovšie články