Archeológom pracujúcim na súostroví Dampier na severozápade Austrálie sa podarilo nedávno učiniť veľmi významný a zaujímavý objav. Na jednom z ostrovov totiž našli pozostatky domov, ktorých vek datujú medzi roky 9000 a 8000 p.n.l.. Tieto domy boli teda postavené krátko po poslednom zaľadnení Zeme a sú tak najstaršími obydliami kontinentu.
Výskumníčka Jo McDonald povedala: „Nálezy z ostrova Rosemary odhalili dôkazy o jednej z najstarších známych domových štruktúr Austrálie. Je to ohromný objav, ktorý je veľkým prínosom pre domorodé kultúry Austrálie. Posilňuje to ich spojenie s minulosťou a silu kultúrneho dedičstva.“
Pozostatky domov archeológom prezradili, že domorodí obyvatelia Austrálie už v tomto období využívali strechy vyrobené z rastlín. Nešlo len o akési „búdy“. Domy mali niekoľko miestností. Niektoré slúžili ako pracovné miestnosti, iné na spanie. Podobné domy z tohto obdobia sa nenašli nikde inde na svete.
Tento nález pomôže odborníkov porozumieť životu a vývoju domorodých kmeňov Austrálie. V tomto čase bolo totiž súostrovie Dampier stále pripojené k pevnine. Až o stovky rokov ich oceán od pevniny oddelil. Podľa vedcov sa domorodé kmene, ktoré tu prebývali, museli presunúť do vnútrozemia kontinentu práve kvôli klimatickým zmenám a nárastu vodnej hladiny.
Archeológovia predpokladajú, že ľudia v tejto oblasti žili už dávno pred postavením týchto prvých austrálskych domov. Hovoria, že súostrovie bolo obývané už pred 21 000 rokmi. Neďaleko tohto nálezu našli vedci dôkazy o pobyte človeka staré až 50 000 rokov. Nález najstarších domov tak zmenil historické poznatky o austrálskych domorodcoch a archeológovia dúfajú, že sa nálezisko stane významnou kultúrnou pamiatkou.
Nahlásiť chybu v článku