Jej skutočná identita nie je verejne známa, ale prezývka Charcoal sa v uplynulých hodinách šíri rýchlosťou svetla. Ukrajinská ostreľovačka žne chválu a prirovnávajú ju k novodobej Lady Death. Stala sa totiž ukrajinskou národnou hrdinkou po tom, ako sa vrátila späť na front, aby pomohla odvrátiť inváziu Ruska, píše The Times.
V článku sa dozviete aj:
- Kto bol Lady Death a prečo ku nej prirovnávajú „Charcoal“?
- O čo sa ostreľovačka zaslúžila?
- Prečo sa rozhodla vrátiť späť na front a pomáhať Ukrajine?
- Bolo jej rozhodnutie dobrovoľné?
- Aké sú príbehy žien ostreľovačiek, ktoré sú súčasťou vojenských operácií?
Prirovnávajú ju k najúspešnejšej ženskej ostreľovačke
Prezývka Lady Death sa spája s najúspešnejšou sovietskou ostreľovačkou Ljudmilou Pavličenko ukrajinského pôvodu, ktorá bojovala počas obdobia 2. svetovej vojny za Červenú armádu. V nacistoch vyvolávala strach už iba svojou povesťou a 309 potvrdenými zabitiami. Ako uvádza portál History, dodnes patrí medzi najlepších ostreľovačov všetkých čias.
Avšak na love nebola iba ona, ale lovili aj ju. S nepriateľmi sa dokázala „naháňať“ a „skrývať“ aj niekoľko dní. Pred ich zabíjaním nepociťovala ľútosť. „Jediný pocit, ktorý mám, je veľké zadosťučinenie, ktoré cíti lovec, keď zabije divú zver,“ prirovnala samú seba k lovkyni.
„Musíme poraziť týchto ohyzdov,“ zakričala do boja
Podobné eso má na svojej strane aj Ukrajina. Ostreľovačka Charcoal sa vo vojne s Ruskom stala symbolom. Pridala sa do prvej línie a motivovala svojich spolubojovníkov tým, že musia nepriateľskú stranu poraziť. Členov ruskej armády nazvala ohyzdami. Toto pomenovanie pochádza z fantasy sveta a pomenúva bytosť, ktorá sa podobá človeku. Je však známa predovšetkým svojimi negatívnymi vlastnosťami. Ohyzdov nazývaných aj orcami poznáme napríklad zo sveta Pána prsteňov.
„Musíme poraziť týchto ohyzdov,“ znel jej výkrik, ktorým do boja podporila ukrajinských bojovníkov v prvej línii. „Nie sú to ľudské bytosti. Ani fašisti neboli takýto podlí, ako sú títo ohyzdi. Musíme ich poraziť,“ cituje slová Charcoal adresované k strane nepriateľov portál Daily Mail.
Chce bojovať až do konca
Charcoal sa svojím slovom zaviazala bojovať na strane Ukrajiny a proti Putinovi až do konca. Jej prezývka znamená v preklade „Čierne uhlie“. Na fotografiách, ktoré ju zachytávajú a dostali sa na verejnosť, má oblečenú vojenskú uniformu, tvár zahalenú šatkou, aby jej identita nebola odhalená a dlhé čierne vlasy ako uhoľ.
Fotografie Charcoal uverejnila na Twitteri ukrajinská novinárka Anastasiia Lapatina, ktorá pracuje pre anglicky písané ukrajinské médium The Kyiv Independent. Pod príspevok pribudli stovky komentárov, v ktorých ľudia chvália jej odhodlanie a bojovnosť. Okrem toho vyjadrili aj svoju podporu Ukrajine.
A Ukrainian female sniper who goes by “Ugoliok” which means charcoal.🔥 pic.twitter.com/WOQHPMu2WC
— Anastasiia Lapatina (@lapatina_) April 3, 2022
Z frontu odišla v januári, o mesiac neskôr sa vrátila dobrovoľne späť
Ako píše The Times, k ukrajinskej námornej pechote sa pridala už v roku 2017. Na východe bojovala so separatistami Kremľa, z frontu však odišla v januári tohto roka. Po tom, čo sa Putin rozhodol zaútočiť aj na ďalšie časti Ukrajiny a veľké mestá vrátane toho hlavného, rozhodla sa po mesiaci vrátiť späť a pomáhať. Pridala sa k 35. pešej pechote, kde sa okrem iného spája aj s veľkou psychickou motiváciou a bojovnosťou, ktorú svojim spolubojovníkom rozdáva.
Ostreľovačka s bohatými skúsenosťami môže za jeden deň pripraviť o život 5 až 6 ľudí, uvádza Meaww. Charcoal sa za takú nepochybne považuje, a preto prikladáme tento údaj pre predstavu toho, čo môže so svojimi schopnosťami dokázať.
Ukrajinská bojovnosť sa stala povestnou
Ukrajinský ľud na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenskym a členmi armády sa za uplynulé týždne preslávil svojou ochotou brániť svoju krajinu za každú cenu a nedať si ju len tak zobrať. Čo pravdepodobne prekvapilo aj samotné Rusko, ktorého plány zjavne nevychádzajú úplne podľa predstáv.
Charcoal je ďalším dôkazom, že to myslia vážne a budú bojovať až do úplného konca. Podľa dostupných informácií sa vrátila úplne dobrovoľne, bez akéhokoľvek nátlaku, iba z vlastného rozhodnutia.
Baghíra na strane Ruska veľa šťastia nemala
Pred týždňom obleteli svet správy o ruskej ostreľovačke srbského pôvodu prezývanej Baghíra, ktorá opustila svoje dve deti, aby sa pridala na stranu Putina. To sa jej však nevyplatilo, keďže sa jej vlastní spolubojovníci nepekne „poďakovali“ za zásluhy a zranenú ju nechali neďaleko Kyjeva umrieť.
„Opustili ma! Videli, že som zranená a jednoducho sa vyparili v nádeji, že zomriem,“ prezradila o svojich ruských kolegoch po tom, čo sa dostala do zajatia Ukrajincov, ktorí jej poskytli zdravotnú pomoc. Ako informuje Daily Mail, odvtedy osud Baghíri nie je známy.
Ženy ostreľovačky nie sú ničím novým
Ženy ostreľovačky sa objavovali v armádach už aj v našej histórii. Počas druhej svetovej vojny v Červenej armáde bojovalo 2-tisíc žien, avšak iba 500 z nich prežilo. Jednou z nich bola aj spomínaná Lady Death, ktorú nedostal žiadny z nepriateľov. Napriek tomu a sláve, ktorú za svoje zásluhy dostala, zomrela v mladom veku, vo svojich iba 58 rokoch, v dôsledku mozgovej príhody, ku ktorej mohla prispieť aj posttraumatická stresová porucha a alkohol, ktorý požívala, napísal portál History.
Nesmieme totiž zabúdať, že aj keď hovoríme o hrdinstve a odhodlaní, vo vojne napokon prichádzajú o životy ľudia na oboch stranách. A zanechá neopísateľné následky aj na tých, ktorí prežijú.
Nahlásiť chybu v článku