Foto: unsplash/ Amber Kipp

Viete, odkiaľ pochádza jedlo, ktoré sa pravidelne ocitá na vašom tanieri?

Neraz nevieme, kde a akým spôsobom bolo držané zviera, ktoré konzumujeme, akým spôsobom bola pestovaná zelenina či z ktorej krajiny boli potraviny dovezené. Neplatí to však v tejto škole, kde sa deti okrem učenia venujú aj chovu ošípaných.

Článok pokračuje pod videom ↓

Novinka, ktorú škola zaviedla, rozdelila rodičov na dva tábory. Deti totiž na malej farme na pozemku školy chovajú ošípané, ktoré budú následne odvezené na bitúnok. Prasatá si pozornosť žiakov na škole užívajú od minulého októbra, pričom spoločnosť im robia aj sliepky a pochutnávať si môžu na zelenine, ktorú taktiež vypestovali žiaci.

Je to užitočné alebo kruté?

Ako píše portál Independent, riaditeľ školy Farsley Farfield Primary, Peter Harris, je s týmto nápadom mimoriadne spokojný a hovorí, že takto sa deti naučia, odkiaľ sa na ich tanieroch berie jedlo a naučia sa taktiež aj to, ako sa má zaobchádzať so zvieratami. Na druhej strane, mnohí rodičia sa búria a myslia si, že odoslanie prasiat na bitúnok spôsobí deťom traumu a chov prasiat v škole považujú za nepotrebný a krutý.

foto: Unsplash

Už 2 000 ľudí podpísalo petíciu

Búria sa dokonca aj niektorí bývalí žiaci školy. Tí vytvorili petíciu a tvrdia, že chov ošípaných na mäso ich učí, že je v poriadku chovať sa k zvieratám kruto len preto, aby sme uspokojili vlastné potreby. Petícia si získala mnoho priaznivcov a podpísalo ju už 2 000 ľudí. V petícii, ktorú nájdete na stránke change.org sa píše, že mäso z prasiat, ktoré boli vychované v škole, budú môcť kúpiť dokonca aj žiaci a ich rodičia.

Nápad má aj svojich zástancov

Škola sa však bráni, že o tom, akým spôsobom a kam bude mäso z prasiat predávané sa zatiaľ ešte nerozhodlo. Nápad má však aj svojich priaznivcov, mnohí žiaci s riaditeľom súhlasia a neboja sa o tom hovoriť verejne. Napríklad, len 11 ročná žiačka Charlotte Heap, zo školy v Leedse napísala otvorený list na obranu tohto nápadu, ktorý bol dokonca uverejnený v časopise Yorkshire Evening Post. V liste sa píše, že žiaci boli vopred oboznámení s tým, čo sa bude so zvieratami diať. Dodáva, že v roku 2017 bola škola dokonca aj ocenená za myšlienky a nápady, ktorými posúva vzdelávanie svojich žiakov vpred.

foto: Unsplash

V škole majú lepšie podmienky

Charlotte sa v liste vyjadrila, že takto aspoň žiaci vedia, odkiaľ pochádza ich jedlo a môžu sa naučiť, ako sa k zvieratám správať lepšie. Zvieratá na farme, ako je tá školská, sa dožívajú až dvakrát vyššieho veku, ako tie z chovných staníc, kde sa neraz zabíjajú aj mláďatá, ktoré ledva dosiahli vek 5 mesiacov.

Inteligentné zviera

Portál Independent uvádza, že každoročne putuje na bitúnok 10 miliónov prasiat, pričom mnohé žijú a umierajú v desivých podmienkach. Zabíjajú ich hromadne, a to látkami a metódami, ktoré sú považované za nehumánne a nelegálne. Podľa ochrancov zvierat si však prasa uvedomuje, čo sa s ním deje, má totiž inteligenciu zhruba trojročného dieťaťa, čo znamená, že je inteligentnejšie ako pes alebo mačka.

Okrem toho školská farma upozorňuje na to, že je potrebné konzumáciu mäsa zredukovať, netvrdí však, že je nutné s ňou skoncovať celkom. Vo všetkom však treba nájsť istú mieru, takpovediac zlatú strednú cestu.

independent
Uložiť článok

Najnovšie články