Foto: youtube.com (Channel 4 News)

Britský novinár, ktorý bol zajatý v Sudáne, kde ho mučili a vyhrážali sa mu smrťou miestne autority, vytvoril niekoľko záznamov. Pamäťovú kartu, na ktorej ich uchoval si ukryl do konečníka.

Phil Cox so svojim kolegom Daoudom Harim prekročili hranicu Sudánu v decembri 2016 s jasným zámerom. Chceli zachytiť nehumánne zachádzanie s ľuďmi v oblasti Darfur, no netrvalo dlho a boli prepadnutí ozbrojenými armádnymi zložkami. Počas ich zajatia sa dvojica novinárov dozvedela, že sudánske úrady sledovali ich pohyb a vyhlásili na nich odmenu v hodnote takmer 280 tisíc eur. Inštrukcia znela „zajať alebo zabiť“.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keď sa novinári blížili k pohoriu Jebeh Marra, boli unesení vojakmi v Darfure a boli držaní, ako rukojemníci strážcami ozbrojenými automatickými puškami. Boli spútaní a priviazaní k stromu v púšti, kde ich týždeň držali a bili. V tom čase sa podarilo Coxovi oklamať únoscov, tak aby sa mu podarilo ich zachytiť na kameru. Potom vytiahol pamäťovú kartu, aby mohol zachrániť zábery, vložil ju do plastového obalu a ukryl ju do seba.


Ich skúška odvahy však v púšti neskončila. Vojaci ich prepravili k sudánskej vláde, ktorá rozhodla, že poputujú do prísneho väzenia známeho ako Kobar Prison. Toto bol začiatok dlhých týždňov mučenia a neľudského zachádzania. Počas 40 dňového zadržania bol Cox bitý, dostával elektrické šoky a raz bol dokonca trýznený falošnou popravou.

Po niekoľkých vyjednávaniach zo strany Spojených štátov a Spojeného kráľovstva udelil sudánsky štátny pracovník v USA Harimu azyl. Prepustený bol 18. januára tohto roku, Cox bol prepustený 1. februára. V tom čase vyhlásili sudánske úrady, že Coxovi sa ospravedlnil prezident Omar al-Bashir. Tiež však povedali, že Cox vstúpil do krajiny ilegálne a „jeho úmysel vyšetrovať tvrdenia o chemických zbraniach a jeho účasť v aktivitách, ktoré sa mohli dotknúť národnej bezpečnosti boli dokázané.

Z Hariho a Coxovho príbehu bol dokončený dokumentárny film pre Channel 4. Ben de Pear, redaktor správ zo stanice Channel 4 povedal: „Poslali sme Daouda a Phila, aby vyšetrovali obvinenia z porušovania ľudských práv v Sudáne, nikdy sme si však nepomysleli, že by sa mohli stať obeťami takéhoto otrasného zachádzania.

Pozri aj: Toto je 20 svetovo najnebezpečnejších krajín pre turistov. Na týchto miestach sa rozhodne neoplatí vytŕčať z davu pokiaľ si vážite svoje zdravie a majetok

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články